Roboty
Oto najnowsza, przedsprzedażowa wersja robota SpotMini od Boston Dynamics

Marc Raibert z Boston Dynamics zaprezentował dla serwisu TechCrunch najnowszą wersję słynnego robo-psa, który za kilka tygodni trafi do masowej sprzedaży. Maszyna potrafi zaskoczyć swoimi niebanalnymi umiejętnościami.

Tydzień temu mogliśmy zobaczyć, jak dzielny oddział dziesięciu czworonożnych żółto-czarnych robotów ciągnie sporą ciężarówkę na parkingowej drodze o nachyleniu 1 stopnia. Firma chciała w ten sposób pokazać klientom i konkurencji, że jej roboty osobno i wspólnie mogą realizować najtrudniejsze zadania w każdych warunkach (zobacz tutaj).

Boston Dynamics rozwijał swój projekt od kilku lat. Teraz nadszedł czas na komercjalizacje maszyn. Robo-pies SpotMini waży 30 kilogramów i może przenosić ładunki o wadze do 15 kilogramów. Występują dwie wersje robota, gdzie jedna z nich ma specjalne robotyczne ramię, którym może wykonywać bardziej skomplikowane czynności. Tymczasem zainstalowane na pokładzie maszyny baterie pozwalają jej na 1,5-godzinną pracę. Ceny na razie nie podano, ale oczekuje się, że będą to okolice 30 tysięcy dolarów.

Zainteresowane maszynami jest ogromne. Jeszcze w tym roku zobaczymy je jako pomocników domowych, kurierów i ratowników. Pojawią się też w amerykańskiej armii i będą służyły żołnierzom w trakcie wykonywania najróżniejszych misji. Boston Dynamics rozwija jeszcze kilka projektów robotycznych maszyn. Jeden z nich to robot humanoidalny Atlas dla armii i służb ratunkowych oraz poruszający się na dwóch kołach Handle przeznaczony dla centrów logistycznych.

Źródło: GeekWeek.pl/TechCrunch / Fot. TechCrunch/Boston Dynamics