Astronomia
Polscy studenci biją rekordy. Rakieta Grot wzbiła się na 18 kilometrów!

Niedziela (28.04) zapisze się na kartach historii polskiego przemysłu kosmicznego i studenckiej myśli technicznej pod znakiem ciekawych rekordów. A wszystko to za sprawą amatorskiej rakiety o nazwie Grot.

Zespół ze Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej przeprowadził udany test swojej rakiety na poligonie wojskowym w Drawsku Pomorskim. Początkowo zakładano, że pojazd osiągnie wysokość na poziomie 15 kilometrów, ale ostatecznie udało się polecieć na aż 18,5 kilometra, czyli znacznie wyżej od obecnie obowiązującego w Polsce prawa, w myśl którego rakiety mogą osiągać wysokość maksymalną na poziomie 15 kilometrów.

Studenci informują, że ich rakieta zbudowana jest z dwóch stopni i napędzana silnikiem na stały materiał pędny. Pierwszy stopień Grota został wykonany z kompozytu węglowego i aluminium lotniczego. W sumie z silnikiem ze zbiornikiem na stały materiał pędny, który dostarczyła firma Mesko, waży 7 kilogramów. Tymczasem na pokładzie drugiego stopnia znajdują się kamery i elektronika pomiarowa.

Studenci zamieścili wpis na swoim profilu facebookowym, w którym napisali, że rakieta rozpędziła się do 2700 km/h, ale zamiast spaść na spadochronie, wróciła lotem balistycznym. Jej szczątki udało się jednak znaleźć i pozyskać cenne dane pomiarowe. W trakcie testu Grota, na poligonie odbywały się również testy rakiet innych konstruktorów z Polski i zagranicy, w ramach Lotów Rakiet Eksperymentalnych Polskie Towarzystwo Rakietowe.

Studencka rakieta Grot. Fot. Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej.

Członkowie Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej już zapowiedzieli, że po tym sukcesie nie spoczną na laurach i już zabierają się do projektowania kolejnych, jeszcze potężniejszych rakiet. Tak więc możecie być pewni, że jeszcze o nich usłyszymy. „Dziękujemy, że trzymaliście za nas kciuki! Nie zwalniamy, pracujemy nad kolejnymi projektami!” - napisali studenci.

Źródło: GeekWeek.pl/Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej / Fot. Studenckie Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej