Ekotechnologia
Powstał zupełnie nowy rodzaj plastiku, który jest bardzo łatwy w recyklingu

Problem zalewającego nas zewsząd plastiku narasta z roku na rok, dlatego naukowcy robią, co tylko mogą, żeby go jakoś rozwiązać, np. tworząc nowy rodzaj, który niezwykle łatwo rozpada się na bazowe komponenty.

Recykling jest dla nas ratunkiem, ale jak dobrze wiemy, nie wszystkie materiały dają się łatwo przerabiać - aluminium możemy bez problemu przetopić i ponownie wykorzystać z niewielką stratą materiału, ale z plastikiem jest już zupełnie inaczej. Podczas jego tworzenia monomery łączą się ze sobą, tworząc polimery, które nie chcą później dać się łatwo odseparować, uniemożliwiając nam przerobienie choćby plastikowych butelek na włókna do ponownego wykorzystania.

Z pomocą postanowili przyjść jednak naukowcy z Lawrence Berkeley National Laboratory, którzy znaleźli wyjście z tej sytuacji - wykorzystują z triketony i aminy, które nawet po połączeniu w polimery dużo chętniej wracają do swojej podstawowej formy. Przez dodanie kwasu i inne procesy chemiczne badacze byli w stanie rozłożyć odporne na ogień włókno szklane na proszek TK-6, kawałki włókna i trudnopalny dodatek.

Co prawda nie wiemy, czy proces odbywa się bezstratnie, ale na taki właśnie wygląda i zapowiada się naprawdę przełomowo. Materiały uzyskane podczas rozkładu można ponownie wykorzystać, więc sprawa jest prosta - jeśli producenci plastiku przejdą na proces tworzenia wykorzystujący triketony i aminy, to następnie proces recyklingu plastiku nie będzie stanowił żadnego problemu.

Czy tak się właśnie stanie? Trudno określić, a trzeba też pamiętać, że naukowcy muszą jeszcze trochę popracować nad swoim pomysłem, więc jego komercjalizacja z pewnością trochę potrwa. Tak czy inaczej, miejmy nadzieję, że się uda, bo problem z plastikiem jest coraz większy i każde rozwiązanie tej kwestii może przynieść nam prawdziwą rewolucję w zakresie ochrony środowiska.

Źródło: GeekWeek.pl/techspot