Roboty
W kosmicznym domu pojawiły się robo-pszczoły. Pomogą astronautom w pracy

Roboty coraz śmielej wkraczają w najróżniejsze dziedziny naszego życia. W przyszłości każdy z nas będzie miał po kilka tego typu maszyn, dzięki którym łatwiej będzie nam ogarnąć codzienne sprawy.

Taka sama idea przyświeca Amerykańskiej Agencji Kosmicznej, które stawia na roboty w przestrzeni kosmicznej. Na razie co jakiś czas coraz to nowe wynalazki pojawiają się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ale w niedalekiej przyszłości to właśnie roboty wyposażone w sztuczną inteligencję i w pełni autonomiczne będą wyręczały kolonizatorów, a nawet same nadzorowały bazy na Księżycu, Marsie i planetoidach.

Agencja wysłała na ISS na pokładzie kapsuły Cygnus kilka nowych robotów. Są to urządzenia w kształcie kostek, ale astronauci nazywają je robo-pszczołami lub astro-pszczołami, ponieważ ich rolą będzie przemieszczanie się po obiekcie i monitorowanie wszystkiego tego, co się w nim dzieje. Dosłownie jakby były pszczołami i latały od kwiatka do kwiatka.

Dwa roboty Honey i Bumble w tej chwili są testowane przez astronautów, ale już w nadchodzącym tygodniu zaczną w trybie autonomicznym próbować się przemieszczać po kosmicznym domu. Nie będzie to łatwe zadanie, ponieważ panują tam warunki mikrograwitacji, więc na początku astronauci będą musieli nico bardziej, niż zwykle, uważać na „latające” roboty.

Plan jest taki, że urządzenia będą uczyły się nowych rzeczy, by z czasem stać się jak najbardziej praktyczne w przyszłych misjach kosmicznych. Pierwszymi ich zadaniami będzie nasłuchiwanie dźwięków pracy urządzeń, by wykryć spadki wydajności lub zbliżające się awarie. Ale to nie wszystko, przeprowadzą też skanowanie wszystkich przedmiotów znajdujących się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przedmioty są wyposażone w znaczniki RFID, a roboty dysponują skanerami je wykrywającymi i identyfikującymi. Astronauci z ich pomocą będą szybko, łatwo i dokładnie dokonywać inwentaryzacji w swoim kosmicznym domu, np. po przybyciu statków towarowych z zapasami.

Dwie robo-pszczoły wykorzystują elektryczny wentylator do przemieszczania się w środowisku mikrograwitacji, a także posiada sześć kamer, które używane są zarówno do nawigacji, jak i do stworzenia trójwymiarowej mapy ISS. Gdy już to uczynią, będą mogły swobodnie wykonywać powierzone im nawet najbardziej trudne zadania.

Przy okazji robotów w kosmosie, warto tutaj zaznaczyć, że nie są to jedyne tego typu urządzenia, które są lub będą testowane na ISS. ESA posiada na orbicie robota w kształcie kuli o nazwie CIMON, a NASA niedługo wyśle tam również cały oddział nadmuchiwanych robotów. Chociaż wyglądają one groteskowo, to jednak są przeznaczone do wykonywania najbardziej skomplikowanych czynności (zobacz tutaj).

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. nASA