Astronomia
Oto najbardziej szczegółowy obraz Wszechświata, jaki widzieliśmy. „Powstawał aż 16 lat”

Kosmiczny Teleskop Hubble'a znowu zadziwia cały świat. Tym razem dzięki niemu możemy zobaczyć najbardziej szczegółowy w historii badań kosmosu obraz Wszechświata i zarazem najbardziej przerażający dla ludzkości.

Przerażający dlatego, że możemy na nim zobaczyć aż 265 tysięcy galaktyk, które zbudowane są z setek miliardów gwiazd. To może uświadomić nam, jak potężny jest Wszechświat i jak wiele znajduje się w nim najróżniejszych obiektów, o których nie wiemy dosłownie nic. Obraz jednocześnie zachwyca, gdyż dzięki niemu mamy wgląd w przeszłość kosmosu. Im dalej patrzymy, tym wcześniejszy okres obserwujemy, więc najdalsze obiekty, oddalone od nas o 13,3 miliarda lat, widzimy takimi, jakimi były w tamtym okresie, czyli zaledwie 500 milionów lat po Wielkim Wybuchu.

Hubble Legacy Field to fotografia, która powstawała aż 16 lat, czyli przez praktycznie połowę czasu funkcjonowania tego wyjątkowego teleskopu na ziemskiej orbicie. Nawet ciężko jest pojąć, jak gigantyczny wpływ ten instrument miał na ludzkość i jej poszerzenie wiedzy na temat przestrzeni, w której się znajdujemy. Obraz opublikowany przez NASA ma być tego najlepszym dowodem. Składa się on z aż 7500 pojedynczych zdjęć i prezentuje najpełniejszą historią Wszechświata, jaką kiedykolwiek udało nam się przedstawić.

Grafika obrazująca, jak głęboki, ale jednocześnie mały obszarowo wycinek nieba obejmuje Hubble Legacy Field. Fot. NASA.

Agencja opublikowała również materiał filmowy. Dzięki niemu możemy lepiej zrozumieć, w jaki sposób, i jak dużą przestrzeń udało się zobrazować na podstawie pozyskanych danych. Chociaż, gdy wyobrazimy sobie, że na obrazie pokazanych jest 265 tysięcy galaktyk i tworzące każdą z nich setki miliardów gwiazd, to jednak musimy mieć świadomość, że to tylko mały wycinek nieba, który porównywalny może być z wielkością Księżyca.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA