Lotnictwo
Pierwsze Airbusy A380, największe samoloty pasażerskie świata, trafiają na złomowisko

To koniec pewnej ery w globalnym lotnictwie pasażerskim. Pierwsze dwie sztuki największego samolotu pasażerskiego świata od Airbusa trafiły właśnie na złomowisko, gdzie zostaną pocięte na przysłowiowe żyletki.

Na tych dwóch egzemplarzach się jednak nie skończy. Przemysł komercyjnego lotnictwa nie jest zainteresowany już tak dużymi, mało ekologicznymi i drogimi w eksploatacji maszynami. Przyszłość to mniejsze maszyny z bardzo wydajnym napędem i o wiele większym zasięgiem, a także rozwijające znacznie większe prędkości.

Airbus poinformował, że dwie pierwsze testowe maszyny trafiły na złom znajdujący się na lotnisku Tarbes Lourdes we Francji. Samoloty przez 10 lat latały w barwach Singapore Airlines i zarobiły dla koncernu mnóstwo pieniędzy. Niestety, dwie sztuki największego pasażerskiego samolotu świata nie zainteresowały żadnego ze światowych przewoźników, więc postanowiono je rozebrać na części.

Łącznie w całej historii produkcji A380, powstało 235 tych maszyn. W tej chwili w użyciu jest 233, ale w kolejnych latach ich liczba zacznie mocno spadać na rzecz dużo ekonomiczniejszych maszyn A350 i A33neo samego producenta oraz konkurencji, np. w postaci Boeinga. Obecnie Airbus jest w trakcie produkcji 50 maszyn, a jeszcze kilka miesięcy temu zamówień było na ponad 300. Połowa wszystkich maszyn lata dla linii lotniczych Emirates, ale również i ten przewoźnik zrezygnował z ich zakupu na rzecz mniejszych samolotów.

Na zdjęciach opublikowanych w sieci możemy zobaczyć dwie maszyny na różnych etapach rozbiórki. Zdemontowano już w nich silniki, osłony radaru, a nawet wyjęto drzwi. Podobne prace były prowadzone również wewnątrz maszyn. Ich rozbiórka i utylizacja części nie jest problemem, gdyż samolot zaprojektowano i zbudowano z takich materiałów, by mógł być poddany recyklingowi.

W kolejnych tygodniach możemy spodziewać się, że zostaną rozebrane do pojedynczych śrubek. Części pozyskane z tych dwóch maszyn trafią jako tańsze zapasowe do firm, które będą potrzebowały je na wymianę. Niebawem na lotnisko Tarbes Lourdes trafią kolejne sztuki tego majestatycznego latającego potwora.

Źródło: GeekWeek.pl/Airbus / Fot. Airbus