Astronomia
Aevum pokazało futurystyczny koncept rakietoplanu. Pierwsze testy już w tym roku

Amerykańska firma Aevum zaprezentowała swój futurystyczny koncept samolotu kosmicznego, który ma wynosić ładunki na ziemską orbitę. To kolejny dowód na to, że przemysł kosmiczny przeżywa swój renesans.

Pojazd o nazwie Ravn został zaprojektowany w ten sposób jak zwykły samolot. Dzięki temu ma być on zdolny do odbywania lotów w kosmos nawet co 3 godziny. Ravn jest maszyną bezzałogową, a jego konstrukcja i napęd pozwalają mu startować o własnych siłach z praktycznie każdego lotniska na świecie, a także na nich lądować.

Firma Aevum poinformowała, że planuje rozpocząć testy swojego prototypu pojazdu w locie jeszcze w tym roku. To niesamowicie szybko, zwłaszcza ze względu na fakt, że o jej szybkim rozwoju niewiele było wiadomo.

Cały system wynoszenia ładunków w kosmos, o nazwie Minnie, jest całkowicie autonomiczny, a do nadzoru poprawnego przebiegów misji potrzebnych jest tylko kilka osób. W symulacjach oprogramowanie przeprowadziło udanych aż 640 lotów w kosmos.

Aevum zaprezentowało futurystyczny koncept samolotu kosmicznego o nazwie Ravn. Fot. Aevum.

Aevum nawet chwali się, że Ravn będzie najinteligentniejszym pojazdem kosmicznym tego typu na świecie. Spółka z Alabamy chce skupić się na wynoszeniu na orbitę małych satelitów na potrzeby budowy orbitalnej floty obserwacyjno-komunikacyjnej.

To już kolejna firma, która chce wynosić ładunki w kosmos za pomocą samolotu. Podobne plany realizuje firma StratoLaunch System stworzona przez Paula G. Allena (nieżyjącego już współzałożyciela Microsoftu), Richard Branson ze swoim Virgin Galactic i DARPA ze swoim XS-1.

Źródło: GeekWeek.pl/Aevum / Fot. Aevum