Tak wygląda obszar Aeolis Mons na Marsie, na którym kiedyś kwitło życie

Robot NASA od 7 lat eksploruje powierzchnię Czerwonej Planety w kraterze Gale. Celem jego misji jest zebranie informacji o burzliwej przeszłości planety. Niegdyś istniały tam duże zbiorniki wody, w których mogło kwitnąć życie.

Aeolis Mons wznosi się na aż 5000 metrów ponad Krater Gale. Łazik Curiosity eksploruje ten niezwykle ciekawy geologiczne obszar od 2014 roku. Naukowcy chcą tam odkryć przesłanki, a nawet zdobyć niezbite dowody na to, że niegdyś atmosfera planety i płynęły po jej powierzchni rzeki zapewniały idealne warunki do uformowania się i rozwoju biologicznego życia. Podobnego do tego znanego nam z naszej planety.

Miliardy lat temu na Czerwonej Planecie zaszły ogromne zmiany, które uczyniły z niej obserwowaną dzisiaj jałową pustynię. Naukowcy chcą zrozumieć, dlaczego do tego doszło i na skutej jakich procesów. Mają oni nadzieję, że odpowiedz kryje się właśnie na obszarze Aeolis Mons.

Reklama

Na powyższym materiale filmowym możecie zobaczyć przeszłą trasę, jaką robot NASA odbył przez ostatnie lata, jak i przyszłą, która planowana jest teraz przez zespół pracujący w Kalifornii. Zaznaczone zostały też miejsca cieszące się dużym zainteresowaniem wśród badaczy. Możemy być pewni, że zostaną one dokładnie zbadane przed zakończeniem tej wielkiej misji.

Przy okazji robotów NASA na Marsie, warto tutaj dodać, że w 2021 roku na tej fascynującej planecie wyląduje kolejny łazik o nazwie Mars 2020. Będzie to rejon delty w kraterze Jezero, który znajduje się na skraju Isidis Planitia, czyli gigantycznej niecki położonej na północ od równika planety. Naukowcy wybrali ten obszar ze względu na występujące tam najstarsze i najciekawsze badawczo formy geologiczne Czerwonej Planety.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy