Astronomia
Wyślijcie za dramo pocztówkę na Czerwoną Planetę wraz z misją Mars 2020

NASA przygotowała wspaniałą akcję dla wszystkich fanów eksploracji kosmosu, związaną ze zbliżającą się wielkimi krokami misją łazika i drona, które polecą na Czerwoną Planetę w ramach misji Mars 2020 w lipcu przyszłego roku.

Agencja stworzyła specjalną witrynę internetową (zobacz tutaj), dzięki której możecie wysłać kartkę ze swoimi danymi na Marsa. Wszystkie zebrane informacje zostaną zapisane na specjalnym chipie, który znajdzie się na pokładzie lądownika. Łazik i dron wylądują na powierzchni tej planety już na początku 2021 roku.

Wydawanie specjalnych indywidualnych kart pokładowych na wirtualny lot na Marsa zakończy się 30 września bieżącego roku. W tej chwili na witrynie zarejestrowało się już ponad 1,6 miliona ludzi. Tak więc spieszcie się, bo zabraknie dla Was miejsca.

Co ciekawe, to nie pierwsza tak akcja NASA. Na pokładzie sondy InSight, która od jesieni ubiegłego roku eksploruje powierzchnię Czerwonej Planety, znalazł się chip zawierający ponad 2 miliony nazwisk i nazw wymyślonych przez fanów podboju kosmosu. Wśród nich jest tam też Wasz ulubiony serwis, czyli GeekWeek.pl.

Wyślijcie za dramo pocztówkę na Czerwoną Planetę wraz z misją Mars 2020. Fot. NASA.

Start misji Mars 2020 odbędzie się dzięki rakiecie Atlas V-541. Lądowanie nastąpi w rejonie delty w kraterze Jezero, który znajduje się na skraju Isidis Planitia, czyli gigantycznej niecki położonej na północ od równika planety. Naukowcy wybrali ten obszar ze względu na występujące tam najstarsze i najciekawsze badawczo formy geologiczne Czerwonej Planety.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA