Podróże
Chińczycy zaprezentowali pociąg Maglev, który rozpędza się do 600 km/h

Kilka dni temu Japończycy chwalili się pierwszymi testami docelowo najszybszego pociągu na świecie regularnie kursującego pomiędzy miastami, a tymczasem swój pociąg-pocisk pokazali Chińczycy. Robi ogromne wrażenie.

W odróżnieniu od japońskiego, który rozwija prędkość do 400 km/h (zobacz tutaj), pociąg należący do China Railway Rolling Stock Corporation (CRRC) bez problemu przekracza 600 km/h, ale został wykonany w technologii Maglev, czyli nie porusza się po szynach, tylko unosi się nad nimi, dzięki zjawisku zwanemu jako lewitacja magnetyczna.

Chińskie koleje państwowe rozwijają projekt od ponad 3 lat. Prototypowy pociąg wciąż znajduje się w fazie testów. Według planu, już za 3 lat zacznie regularnie kursować pomiędzy dwoma najważniejszymi ośrodkami przemysłowymi, a mianowicie na trasie Pekin-Szanghaj. Obecnie pokonanie tej trasy szybkimi pociągami zajmuje ok. 5,5 godziny. Tymczasem pociąg-pocisk skróci ten czas do zaledwie 3,5 godziny.

To jednak nie koniec ambitnych projektów Państwa Środka. W najbliższych latach władze chcą skomunikować wszystkie regiony kraju i zapewnić możliwość szybkiego przemieszczania się pomiędzy kluczowymi metropoliami. Dlatego władze stawiają na technologie Maglev i Hyperloop. Przypomnijmy, że luksusowe kapsuły Hyperloop mają przewozić ok. 80 pasażerów i rozwijać prędkość ponad 1200 km/h.

Chińskie firmy zainwestowały miliard dolarów w dwóch pionierów rozwoju tej technologii w Stanach Zjednoczonych, a mianowicie w firmę Arrivo, która została założona przez byłego inżyniera pracującego dla SpaceX, a także Hyperloop Transportation Technologies (HTT).

Projekt Arrivo nieco różni się od koncepcji Elona Muska. Można śmiało rzec, że jest jego rozwinięciem, ale w bardziej miejskim stylu i lepszym wpasowaniem się w już istniejącą infrastrukturę. Będzie to magnetyczny tor, po którym samochody mogą się poruszać na specjalnych platformach z prędkością wynoszącą 500 km/h.

Według wstępnych planów, pierwsza 10-kilometrowa trasa kolei Hyperloop powstanie w Tongren w prowincji Guizhou, a następnie dwie kolejne po 15 kilometrów. Tam inżynierowie zamierzają testować swoje technologie, które będą mogły później zostać wdrożone również w innych częściach Azji, a także w Ameryce i Europie.

Docelowo Chińczycy chcą zbudować całą sieć kolei przyszłości, łączącą największe zespoły miejskie i światowe centra handlu. System ma uzupełnić sieć kolei dużych prędkości, które w tym kraju oferują przejazdy na poziomie 300 km/h.

Co ciekawe, jakiś czas temu Chińczycy zainicjowali również projekt o nazwie HyperFlight, za którym kryje się naddźwiękowa kolej, która będzie oferowała przejazdy z prędkościami dochodzącymi do 4000 km/h. Pierwszy tor testowy ma powstać w mieście Wuhan w prowincji Hubei i być wybudowany przez China Aerospace Science and Industry Corporation.

Źródło: GeekWeek.pl/Popular Mechanics / Fot. SCMP/New China