Podróże
Las Vegas jednak pierwszym miastem na świecie z komercyjnym systemem Loop

Firma The Boring Company należąca do Elona Muska dostała zgodę i ogromne fundusze na budowę systemu transportu przyszłości w Las Vegas, który pozwoli zlikwidować problem korków w Miasta Hazardu.

Żywo zainteresowane sukcesem takiej formy podróżowania po mieście są władze Las Vegas. Chcą one wykorzystać dobrodziejstwa płynące z systemu Loop, by skomunikować ze sobą najważniejsze części Las Vegas. Dwa tunele, prowadzące w obu kierunkach, mają mieć po 1600 metrów długości i z trzema stacjami połączyć ulicę kasyn oraz lotnisko z centrum konferencyjnym odwiedzanym rocznie przez ponad milion osób, a należącym do Agencji Turystyki Las Vegas. To właśnie ona jest klientem firmy The Boring Company.

Władze Las Vegas chcą w tunelach wykorzystać możliwości specjalnych pojazdów Loop, które mogą przewozić na swoich pokładach do 16 osób oraz platformy dla samochodów. Koszt budowy całej infrastruktury podróży przyszłości ma pochłonąć 50 milionów dolarów i stać się wizytówką miasta nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również na całym świecie. Pierwsi turyści będą mogli skorzystać z Loop już na początku 2021 roku.

Chociaż popularyzacja na świecie takiej innowacyjnej formy transportu to pieść przyszłości, to trzeba od czegoś zacząć i tutaj Elonowi Muskowi należą się wielkie brawa za determinację w realizacji swoich innowacyjnych wizji, które mają polepszyć jakość życia milionów ludzi żyjących na naszej planecie.

Elon Musk jest pewien, że sieć takich podziemnych tuneli pozwoli zlikwidować problem korków w metropoliach. Na razie chętni mogą przetestować pierwszy z nich, który ma długość ok. 2 kilometrów i leży w Los Angeles. Niby taka długość tunelu nie pozwala sprawnie skomunikować odległe części metropolii, ale musimy pamiętać, że projekt wciąż znajduje się w fazie eksperymentów. Pomimo tego faktu, wszyscy chętni mogą przejechać się tunelem wewnątrz w pełni elektrycznego Modelu X i nie tracić czasu na stanie w korkach pomiędzy ulicami 105 Freeway i Hawthorne Municipal Airport.

System Loop sprawuje się wyśmienicie. Samochód podejmowany jest przez specjalną windę z ulicy, a następnie opuszczany do wewnątrz tunelu o średnicy 3,4 metra. Gdy już się znajdzie w tunelu, do kół dołączane są specjalne odbojniki/stabilizatory wyposażone w kółka. Samochód na razie porusza się w tunelu, pomiędzy siedzibą SpaceX a stacją O’Leary, z prędkością ok. 60 km/h (niebawem będzie to 130 km/h, a docelowo 240 km/h). Co ciekawe, wykorzystuje do tego własny napęd. Na całej długości trasy możemy liczyć na szybki dostęp do globalnej sieci za pośrednictwem wi-fi.

Firma The Boring Company ma już zamówienie na budowę systemu Loop nie tylko od władz miasta Los Angeles, ale również Chicago. W obu przypadkach podziemne tunele połączą centrum miasta z międzynarodowymi portami lotniczymi i mają być najszybszą oraz najtańszą formą transportu dla mieszkańców. Musk pragnie, by cena przejazdu nie przekraczała 1 dolara. Trzymamy kciuki.

Źródło: GeekWeek.pl/The Boring Company / Fot. The Boring Company/CarsCoops