Naukowcy wiedzą już, jak powstają diamenty, a nawet sztuczne je wytworzyli!

Diamenty od zawsze budziły pożądanie, szczególnie wśród żeńskiej populacji ludzkiej naszej cywilizacji. Od zarania dziejów zastanawiano się, jak powstają i czy można je sztucznie produkować. Okazuje się, że tak!

Najnowsze badania naukowców z MIT napawają optymizmem wszystkich fanów drogocennych kamieni. Pod powierzchnią Ziemi znajdować się może bilion ton diamentów. Większość zastanawia się, jak je wydobyć. Sprawa nie jest prosta, ponieważ spoczywać mogą one na głębokości nawet 150 kilometrów. To grubo ponad 10-krotnie głębiej, niż najgłębszy odwiert wykonany przez ludzi na naszej planecie.

Tymczasem jest nieco prostszy sposób na ich zdobycie. Diamenty powstają we wnętrzu Ziemi, gdzie panuje wysokie ciśnienie i temperatura, a na powierzchnię wydostają się podczas erupcji wulkanów. Jednak w najnowszym wydaniu prestiżowego Science Advances możemy przeczytać, że diamenty włókniste powstają w nieco mniej skomplikowanym środowisku, a mianowicie w oceanach. Charakteryzują się one znacznym stopniem zanieczyszczenia solami, potasem i innymi substancjami.

Reklama

Naukowcy postanowili wykorzystać zdobytą przez siebie wiedzę i spróbować odtworzyć takie warunki w laboratorium. Okazuje się, że chociaż nie było to proste zadanie, to jednak udało im się uzyskać w sztuczny sposób mały diament. W trakcie eksperymentów, umieszczono próbki osadów w pojemniku wraz z minerałem zwanym perydotytem. Jest on skałą wulkaniczną, która występuje na dużych głębokościach w oceanach.

Następnie pojemnik oraz zgromadzone w nim osady i minerały poddano ekstremalnie wysokiemu ciśnieniu od 4 do 6 gigapaskali (od 40 do 60 tysięcy razy wyższemu od średniego ciśnienia atmosferycznego panującego na poziomie morza) oraz temperaturze od 800 do 1100 stopni Celsjusza. W ten sposób udało się uzyskać kryształy soli cechujące się niemal identycznymi właściwościami z tymi, które posiadają diamenty włókniste. Oznacza to, że nie musimy już myśleć o wydobywaniu diamentów z głębi naszej planety, tylko jesteśmy już w stanie zacząć wytwarzać diamenty we własnym zakresie na masową skalę.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. MaxPixel

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy