Astronomia
Zobaczcie nieudany test rakiety nośnej OmegA od firmy Northrop Grumman

Test statyczny segmentu rakietowego Castor-600 pojazdu OmegA miał być krokiem milowym w budowie rakiety zdolnej do obsługi tajnych rządowych zamówień na wynoszenie na ziemską orbitę instalacji kosmicznych.

Niestety, test nie przebiegł po myśli inżynierów. W trakcie niego doszło do spektakularnego wybuchu najważniejszej części rakiety. W końcowym etapie testu rozerwaniu uległa dysza wylotowa układu silnika Castor-600. Jej fragmenty zostały rozrzucone po całym obszarze stanowiska testowego. Pomimo tego zdarzenia, testy był dalej kontynuowany. Naukowcy chcieli sprawdzić wytrzymałość całego układu.

Rakieta OmegA będzie dostępna w dwóch wersjach, lekkiej i cięższej. Obie będą składały się z trzech segmentów. Dwa z nich zasilane będą silnikami Castor-300 i Castor-600 na stały materiał pędny, a trzeci stopień zasilany silnikiem RL10 na ciekły wodór. Cięższa wersja będzie dodatkowo wspomagana bocznymi silnikami Graphite-Epoxy Motor.

Northrop Grumman zapowiadał, że pierwsze loty testowe miały odbyć się w 2021 roku. Jednak w obliczu problemów, ten termin może ulec zmianie. Jest to też cios dla rządu USA. Projekt tego systemu nośnego jest bowiem częścią realizacji jednego z trzech zamówień rozwojowych Sił Powietrznych USA, w ramach pierwszego etapu programu Evolved Expendable Launch Vehicle.

Źródło: GeekWeek.pl/Northrop Grumman / Fot. Northrop Grumman