Internet
BBC przeprowadziło pierwszą w historii transmisję live za pomocą sieci 5G

Superszybka sieć nowej generacji 5G zaczyna powoli, ale sukcesywnie podbijać całą naszą planetę. Obecnie testy trwają w wielu krajach świata, w tym również w Polsce, ale liderami 5G są niewątpliwie kraje azjatyckie.

Niedawno pokazaliśmy Wam, jak niesamowite transfery oferuje sieć 5G testowana przez operatora Verizon w amerykańskim mieście Chicago, gdzie bez problemu można było przeglądać zdobycze globalnej sieci na poziomie nawet 1500 Mbps (1.5 Gbps), a tymczasem telewizja BBC przeprowadziła pierwszą w historii Wielkiej Brytanii transmisję na żywo, dzięki właśnie 5G.

Prezentacja technologii odbyła się podczas popularnego programu śniadaniowego BBC Breakfast. Rory Cellan-Jones opowiadał z Covent Garden o tym, jak lokalny operator BT zbudował i jest w trakcie testów sieci 5G, która nie do poznania odmieni naszą codzienną interakcję z posiadanymi przez nas elektronicznymi urządzeniami.

Niestety, na razie sieć wciąż znajduje się w fazie testów, o czym w przykry sposób przekonali się widzowie kanału BBC News, gdy telewizja próbowała połączyć się na żywo z jedną ze swoich reporterek, właśnie za pośrednictwem sieci 5G. Z początku jakość obrazu było wspaniała, ale po chwili transfer mocno obniżył się i na ekranie zaczęły pojawiać się gigantyczne piksele.

Matthew Postgate, szef technologiczny BBC, zapowiedział, że stacja w przyszłości zamierza całymi garściami korzystać z tego dobrodziejstwa komunikacyjnego w trakcie produkcji swoich materiałów. Sieć 5G znacznie poprawi jakość filmów dostępnych w globalnej sieci i umożliwi produkcję treści multimedialnych z niedostępną dotąd łatwością i przy niskich nakładach finansowych.

Co ciekawe, w Chinach i Finlandii rozpoczęły się pierwsze przymiarki do rozpoczęcia prac nad siecią 6G. Według planów tamtejszych rządowych agencji, usługa ma być gotowa w 2028 roku, a wejść do fazy komercjalizacji w roku 2030. Wówczas prędkość transmisji danych ma być ponad 150 razy wyższa od pierwszych modemów 5G i 2000 razy wyższa od przez większość z nas wykorzystywaną sieć 4G. Rządy Chin i Finlandii celują nawet w prędkość na poziomie 1Tb/s.

Źródło: GeekWeek.pl/BBC News / Fot. BBC/BBC News