Technologia
Tak wyglądał oszałamiający nocny spektakl z udziałem setek dronów

Nocne niebo nad miastem chińskim Guiyang, leżącym w prowincji Guizhou, rozświetliło 526 mieniących się różnymi kolorami dronów. Zapierający dech spektakl zainaugurował International Industry Big Data Expo 2019.

Każdy z dronów waży ok. 280 gramów, mierzy 38 centymetrów długości i szerokości, wyposażony został w sensor GPS i może latać przez 20 minut. Sterowanie urządzeniami odbywa się przy pomocy autorskiego oprogramowania. Każde nowe show staje się coraz bardziej magiczne. Jest to zasługą rozwijanych algorytmów sztucznej inteligencji i systemów symulacji.

Rekordzistą pod względem liczby wykorzystanych dronów w tego typu zjawiskowych wydarzeniach, jest Intel. W ubiegłym roku firma ponownie trafiła do Światowej Księgi Rekordów Guinnessa, a to za sprawą podniebnego show, w którym udział wzięło aż 2018 dronów. Tak pięknie uczczono 50-lecie powstania firmy. Inżynierowie Intela mówią, że w przyszłości będzie to świetna alternatywa dla fajerwerków.

Chińczycy z firmy Ehang niedawno zorganizowali show z udziałem 1374 dronów, ale to nic, w porównaniu z nowym dokonaniem Amerykanów. Jednak firmy z Państwa Środka nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Niedługo ma bowiem powstać show z blisko 10 tysięcy dronów. Wówczas będzie można uzyskać efekt hologramu, gdyż urządzenia będą pełniły rolę świecących pikseli w gigantycznym wyświetlaczu, jakim stanie się nocne niebo.

Źródło: GeekWeek.pl/CCTV / Fot. CCTV