Technologia
Zobaczcie, jak funkcjonuje polski eksperymentalny reaktor jądrowy Maria

Narodowe Centrum Badań Jądrowych opublikowało bardzo ciekawy materiał filmowy, na którym możecie zobaczyć jeden dzień z życia naukowców pracujących przy jedynym polskim reaktorze jądrowym o nazwie Maria.

NCBJ ma siedzibę w Otwocku pod Warszawą. Na co dzień pracuje nam 1000 osób, które prowadzą badania przy eksperymentalnym reaktorze, który dysponuje mocą 40 MW. Nie jest to dużo jak na dzisiejsze standardy, ponieważ nawet zniszczony reaktor nr 4 w Czarnobylu miał moc 1000 MW, ale trzeba tutaj podkreślić, że w tej chwili jest to jedno z najnowocześniejszych tego typu urządzeń w całej Europie.

Co ciekawe, Narodowe Centrum Badań Jądrowych umożliwia zorganizowanym grupom zwiedzanie samego budynku reaktora oraz najważniejszych pomieszczeń, w których przeprowadza się najróżniejsze eksperymenty. Pomimo faktu, że w Polsce nie mamy ani jednej elektrowni jądrowej, to właśnie nasi fizycy są jednymi z największych ekspertów w tej dziedzinie na świecie.

Przypomnijmy, że rząd planuje budowę przynajmniej jednej elektrowni jądrowej w najbliższych 15 latach. Możemy być pewni, że gdy już powstanie i będzie funkcjonowała, ta przerażająca dla wielu technologia będzie znajdowała się w dobrych rękach polskich inżynierów, którzy od lat szkolą się na najnowocześniejszych technologiach.

Źródło: GeekWeek.pl/NCBJ/YouTube / Fot. NCBJ/YouTube