Styl życia
100 najbogatszych Polaków łącznie posiada zaledwie 1/3 majątku szefa Amazonu

Z roku na rok na świecie w bogatszej części ludzkości przybywa milionerów i miliarderów, a biedniejsza część społeczeństwa staje się coraz uboższa. Najbogatszy człowiek na naszej planecie posiada majątek setek miliarderów.

Wprost opublikował zestawienie najbogatszych Polaków. W tym roku, by znaleźć się w rankingu 100. najbogatszych, trzeba było posiadać o 40 mln złotych większy majątek, niż przed rokiem. Na ostatniej pozycji znalazł się polski biznesmen z 369 mln złotych, a na pierwszej Michał Sołowow z 12,1 mld złotych. Magazyn podał, że po raz pierwszy w gronie 100. najbogatszych Polaków znalazł się Marcin Gortat, który zajął 97. miejsce z 400 mln złotych.

Na drugiej pozycji pojawił się standardowo Zygmunt Solorz z 10,1 mld złotych, na trzeciej Sebastian Kulczyk z 7 mld złotych, na czwartej Dominika Kulczyk również z 7 mld złotych, a na piątej Tomasz Biernacki z 6,3 mld złotych.

Ciekawostką może być fakt, że łącznie cała setka najbogatszych Polaków posiada 153 miliardy złotych, czyli zaledwie 1/3 majątku najbogatszego człowieka żyjącego na naszej planecie, a mianowicie Jeffa Bezosa, szefa Amazonu. Obecnie posiada on aż 118 mld dolarów, czyli ok. 450 mld złotych.

Organizacja Oxfam International, której celem jest walka z biedą i głodem na świecie, opublikowała raport dotyczący dysproporcji majątkowych między bogatszą i biedniejszą częścią populacji. Okazuje się, że zaledwie 26 miliarderów posiada majątek większy od połowy biednej części ludzkości.

Co tu dużo mówić, bogacze stają się coraz to bardziej majętni, a ubodzy klepią coraz to większą biedę. 26 najbogatszych ludzi świata dysponuje takim samym majątkiem, co biedniejsza część populacji, czyli 3,8 miliarda ludzi. Tylko 1 procent populacji posiada 46 procent globalnego bogactwa i jednocześnie zgarnął 82 procent tego, co wyprodukowaliśmy w ciągu 2018 roku.

W 2018 roku majątki ponad 2200 miliarderów żyjących w najróżniejszych krajach świata urosły o 900 miliardów dolarów, czyli ok. 2,5 miliarda dolarów dziennie. Tymczasem najbiedniejsi utracili aż 11 procent swoich dotychczasowych środków finansowych. Pokazuje to dobitnie, że biedna na naszym świecie nie zmniejsza się, tylko drastycznie szybko pogłębia. Globalne korporacje są już tak wpływowe jak najbogatsze państwa, a nie robią zupełnie nic, by walczyć o lepszy byt ludzkości, bo obchodzi je tylko chęć jeszcze większego zysku.

Oxfam International podaje, że obecnie najbogatszym człowiekiem świata jest Jeff Bezos, właściciel serwisu Amazon i Blue Origin. Jego majątek szacowany jest na 118 miliardów dolarów. Co ciekawe, zaledwie 1 procent jego majątku to ekwiwalent budżetu na służbę zdrowia w Etiopii, w kraju zamieszkałym przez 105 milionów ludzi.

Na całej planecie każdego dnia aż 4,5 miliarda ludzi nie ma swobodnego dostępu do toalety, a 800 milionów osób żyje bez dostępu do wody pitnej. Codziennie na świecie umiera 10 tysięcy ludzi z powodu braku dostępu do opieki zdrowotnej, a dodatkowo 262 milionów dzieci nie chodzi do szkoły, ponieważ ich rodzice nie mają pieniędzy na ich edukację.

Organizacja podaje, że tylko 1 procent podatku od majątku światowych miliarderów pozwoliłoby uzbierać sumę w wysokości aż 418 miliardów dolarów rocznie. Taka kwota pozwoliłoby sfinansować wykształcenie wszystkich dzieci, które obecnie nie chodzą do szkoły na całej planecie. Ale to nie wszystko. Taki fundusz umożliwiłoby dostęp do ochrony zdrowia i zapewnić o wiele lepszą jakość życia aż 3,3 miliarda ludzi.

Źródło: GeekWeek.pl/Wprost/Oxfam International / Fot. Oxfam International