Technologia
Pierwszy na świecie komercyjny komputer kwantowy od IBM bije rekordy

Kilka miesięcy temu Intel zaskoczył konkurencję i pokazał światu Q System One. Komputer kwantowy na razie nie jest w sprzedaży, ale jego potężne możliwości zostały udostępnione dla wszystkich chętnych w chmurze.

IBM już w ubiegłym roku zapowiadał, że udostępni maszynę przyszłości szerszemu gronu naukowców, którzy będą mogli testować na nim swoje aplikacje i technologie. W końcu nadszedł ten długo oczekiwany moment. To niezwykle ważna chwila w świecie rozwoju tych maszyn. Jeszcze kilka lat temu wielu nie wierzyło, że w najbliższych dwóch dekadach będziemy mogli korzystać z potęgi komputerów kwantowych, a jednak to już się dzieje.

Zasługą tego jest nowy plan administracji Donalda Trumpa, która będzie wspierać jak tylko może rodzime koncerny i właśnie technologie rozwijane w kwestiach komputerów kwantowych. Stany Zjednoczone mają stać się pod tym względem światowym pionierem od początku do końca i na każdym możliwym polu. Nie jest tajemnicą, że chodzi o zapędy Chińczyków, którzy przodują w technologiach Blockchain i sztucznej inteligencji.

Q System One nie jest zbyt skomplikowaną maszynerią, jak na tego typu urządzenia. IBM nie chciał szaleć i na początek zaoferował inżynierom z prywatnych placówek badawczych 20-kubitowy rejestr. Dzięki temu mogą oni dokonywać ważnych obliczeń na potrzeby np. świata naukowego. Najważniejszym jednak celem jest popularyzacja technologii. IBM ujawnił, że technologia ta cieszy się rekordowym zainteresowaniem.

IBM pierwszy raz pokazał swój 20-kubitowy komputer kwantowy rok temu, podczas targów elektroniki użytkowej CES w Las Vegas. Wówczas poinformował o swoich planach udostępnienia go do komercyjnych zastosowań i swojego słowa dotrzymał.

Niestety, pomimo kolejnego przełomu na tym polu, wciąż nie zostały rozwiązane poważne problemy związane z ich wykorzystaniem na masową skalę. Ich praca wymaga bowiem bardzo specjalistycznego środowiska. IBM Q System One trzeba schłodzić do temperatury 4 kelwinów, a w czasie pracy do zaledwie 10 milikelwinów. Wówczas komputer jest chroniony przed szumami elektrycznymi, magnetycznymi i może normalnie funkcjonować.

Naukowcy z amerykańskiego Duke University, jedni z pionierów rozwoju technologii komputerów przyszłości, w wywiadzie dla serwisu Futurism zdradzili, że pierwsze praktyczne komputery kwantowe zaczną pojawiać się po 2023 roku. Nie jest to data wyssana z palca. W ostatnich miesiącach na polu tych niezwykłych maszyn dokonały się rewolucyjne postępy, czego najlepszym przykładem może być Q System One.

Komputery kwantowe pozwolą nam nie tylko modelować wiązania chemiczne i zachodzące reakcje w niedostępny dotąd sposób, ale przede wszystkim otworzą przed nami zupełnie nowe możliwości poznania i zrozumienia funkcjonowania materii i całego Wszechświata.

Obliczenia, które dziś zajmują najszybszym na świecie superkomputerom kilka dni, komputery kwantowe wykonają w kilka sekund. Z ich pomocą będziemy mogli szybciej i skutecznej poszukiwać śladów życia w kosmosie, opracowywać leki na najgroźniejsze choroby i tworzyć materiały i technologie, które nie do poznania odmienią nasze codzienne życie.

Źródło: GeekWeek.pl/IBM / Fot. IBM