Ekotechnologia
Na jednym z krakowskich osiedli powstała innowacyjna farma solarna

Pod koniec 2017 roku na wrocławskich blokowiskach powstała największa w Polsce i unikatowa na skalę europejską, rozproszona farma solarna. Innowacyjny koncepcja eko-blokowisk okazała się strzałem w dziesiątkę.

Funkcjonowania farby solarnej zmniejszyło bowiem zużycie węgla i w efekcie zaowocowało mniejszą o ponad 600 ton emisją CO2 do atmosfery, czyli taką ilość gazu cieplarnianego, jaką przez rok pochłaniałby las o powierzchni 150 ha.

Dzięki tej inwestycji, 15 tysięcy wrocławian może liczyć na nawet 16 razy mniejsze rachunki za energię elektryczną. Do tej pory rachunki za prąd spółdzielni wynosiły w sumie blisko 425 tysięcy złotych rocznie. Teraz spółdzielcy rocznie oszczędzają nawet 305 tysięcy złotych, czyli łącznie opłaty spadły do 120 tysięcy złotych (zobacz tutaj).

Teraz ekologiczny pomysł z Wrocławia stał się inspiracją dla Spółdzielni Mieszkaniowej Czyżyny w Krakowie. Na dachu jednego z wieżowców na osiedlu 2. Pułku Lotniczego zainstalowano eksperymentalnie sieć 54 paneli solarnych o łącznej mocy 15 kWp. Władze spółdzielni chcą w ten sposób sprawdzić, czy inwestycje w takie eko-projekty w ogóle mają sens w Krakowie. Chociaż we Wrocławiu pomysł odniósł sukces, w innym mieście może być inaczej.

Projekt zakłada, że czysta energia elektryczna w pierwszym rzędzie będzie zasilała części wspólne nieruchomości spółdzielni. Następnie przewiduje się sprzedaż nadwyżki energii do sieci energetycznej. Zanim inwestycja zwróci się minie kilka dobrych lat, ale od czegoś trzeba zacząć. Patrząc na sukces takiego projektu we Wrocławiu, który w praktyczny sposób wykorzystuje olbrzymią powierzchnię dachów blokowisk, można z nadzieją patrzeć w przyszłość, że miasta staną się mniej zanieczyszczonymi miejscami.

Pomysł Spółdzielni Mieszkaniowej Czyżyny nie jest jedyną inwestycją tego typu w Krakowie. Obecnie farmy solarne powstają tam również na osiedlu należącym do wspólnoty mieszkaniowej Sołtysowska oraz na dachu hali obsługi tramwajów w Nowej Hucie.

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe zachęca do realizacji eko-projektów nowa ustawa o OZE, w której rząd wspiera takie projekty, a nawet umożliwia rozliczanie energii elektrycznej w systemie opustów według zasad prosumenckich.

Źródło: GeekWeek.pl/SM Czyżyny/SwiatOZE / Fot. SM Czyżyny