Styl życia
Mapy Google pokażą Wam teraz wszystkie wypożyczalnie rowerów miejskich

W ostatnim czasie usługa mapowa amerykańskiego giganta doczekała się wielu bardzo praktycznych usprawnień, ale wygląda na to, że to jeszcze nie koniec, bo właśnie zostaliśmy poinformowani o kolejnej.

A chodzi o wskazywanie lokacji wypożyczalni rowerów miejskich, co może okazać się niezwykle przydatne, szczególnie w dużych miastach, gdzie taka forma przemieszczania się po mieście jest coraz popularniejsza, bo pozwala zaoszczędzić codziennie dużo czasu, a co więcej jest formą aktywności fizycznej. Co prawda w ostatnim czasie do głosu coraz częściej dochodzą elektryczne hulajnogi, ale być może w przyszłości Google pochyli się również nad tym tematem - wszystko przed nami.

Na razie chodzi jednak o wypożyczalnie rowerów miejskich i punkty ich odstawiania w 24 miastach na całym świecie, które skończą problemy mieszkańców ze znalezieniem wolnego pojazdu albo miejsca do oddania wcześniej wyposażonego. Bo choć w naszym kraju nie jest to jeszcze wielki problem, gdyż większość wypożyczalni jest miejska, to dla przykładu w Londynie funkcjonuje 5 niezależnych dostawców tej usługi, więc znalezienie odpowiedniego stanowiska może być kłopotliwe. 

A raczej było, bo teraz całą robotę wykonają za nas Mapy Google, które nie tylko wskażą stacje wypożyczalni, ale i wyświetlą ilość rowerów oraz wolnych miejsc do zwrotu dostępnych w każdej z nich. Amerykanie będą korzystali w tym celu z globalnego systemu informacji transportowej firmy Ito World - funkcjonalność była już w zeszłym roku testowana w Nowym Jorku i najwyraźniej wszystko poszło zgodnie z planem, bo teraz zawitała do 24 miast w 16 krajach świata. Co najważniejsze, na liście znajduje się też Polska, choć jak na razie z jednym tylko miastem, Warszawą.

Pozostałe lokacje to Barcelona, Berlin, Bruksela, Budapeszt, Chicago, Dublin, Hamburg, Helsinki, Kaohsiung, Londyn, Los Angeles, Lion, Madryt, Meksyk, Montreal, Nowe Tajpej, Nowy Jork, Rio de Janeiro, San Francisco, Sao Paulo, Toronto, Wiedeń i Zurych. Aby skorzystać z nowej funkcjonalności, wystarczy tak jak zwykle udać się do Map Google, a następnie wyszukać wypożyczalni rowerów miejskich i gotowe. Przypominamy też, że ostatnio Google dołożyło do Map również informacje w czasie rzeczywistym o pociągach i autobusach, a także dostępności stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Źródło: GeekWeek.pl/Blog Google/ Fot. Veturilo