Styl życia
Nowy film z członkiem dzikiego plemienia żyjącego bez kontaktu z cywilizacją

Naukowcom z organizacji FUNAI całkiem przypadkowo udało się uwiecznić na filmie jednego z przedstawicieli dzikiego plemienia pozostającego od wieków bez kontaktu z cywilizacją. Niestety, już niedługo plemię zniknie.

Badacze wiedzieli o istnieniu ludu Awa od dawna, ale wiele grup nigdy się nie ujawniało i nie wchodziło w interakcję z cywilizacją, ponieważ nie chcieli wywracać swojego świata do góry nogami. Naukowcy, od czasu do czasu, zamierzają go obserwować i chronić przed światem zewnętrznym, dzięki temu rozszerzą naszą wiedzę o dzikich plemionach.

Nie będzie to proste zadanie, ponieważ masowa wycinka lasów Amazonii postępuje coraz szybciej. Niebawem takie plemiona nie będą miały już gdzie się ukryć. To właśnie z powodu dewastacyjnej gospodarki, tubylcy nie chcą mieć nic wspólnego z resztą ludzkości i próbują jak tylko mogą się odseparować od nas i żyć w taki sposób, jak to czynili ich przodkowie od wieków.

Oni nigdy nie mieli kontaktu z nikim. Nic nie wiemy o języku, którym się posługują, ale jeśli go poznamy, oni będą mieli problemy" ... "Oni są świadomi istnienia naszego świata, ale bardzo mało o nim wiedzą i nie chcą wiedzieć za dużo. Wystarczy, że widzą to, co robimy z przyrodą” - zauważył Jose Carlos Meirelles, ekspert w dziedzinie rdzennej ludności Brazylii.

Tubylcy na co dzień zajmują się uprawą bananów, słodkich ziemniaków, orzeszków ziemnych czy rybołówstwem. Uwieczniony na filmie człowiek pochodzi z plemienia, które nie jest znane naukowcom. Jego obserwacje pokazały, że obecnie żyje on na własną rękę. Przedstawiciele Brazylijskiej Narodowej Fundacji ds. Indian (FUNAI) przygotowują wielki spis dzikich plemion zamieszkujących Amazonię.

Organizacja Survival International zebrała i przeanalizowała dane ze zdjęć lotniczych, od podróżników oraz przedstawicieli odkrytych plemion i oceniła, że w strefie tropikalnej całej planety może żyć jeszcze 300 nieodkrytych grup koczowniczych.

Według organizacji, większość tych plemion ma jakąś wiedzę o świecie zewnętrznym, gdyż są w stałym kontakcie z pozostałymi ludami i dzięki temu wymieniają informacje, jednak pomimo tego faktu żyją swoim życiem, aż do momentu pierwszego kontaktu. Ich izolacja wynika głównie ze złych doświadczeń i niezbyt miłych informacji o ludziach z zewnątrz.

Szacuje się, iż w przeciągu następnych 20 lat wszystkie dzikie plemiona zostaną odkryte, ponieważ coraz częściej obszary chronione, w których te ludy się znajdują, są na szeroką skalę eksplorowane przez poszukiwaczy złota, koncerny naftowe, firmy szukające kauczuku, górników, kłusowników i zwykłych rolników.

Survival International, na podstawie wiedzy pochodzącej z rozmów z członkami odkrytych plemion, zaznacza, że większość z nich, po kontakcie ze światem zewnętrznym, nie chce już wracać do poprzedniego trybu życia.

Źródło: GeekWeek.pl/FUNAI/LiveScience / Fot. FUNAI