Zobacz, jak prototyp statku Starship od SpaceX skoczy na wysokość 200 metrów

Firma Elona Muska ma wielki cel. Jest nim wylądowanie na powierzchni Księżyca szybciej od NASA. Wówczas będzie ona pierwszą w historii prywatną firmą, która tego dokona. Zanim to nastąpi, niebawem Starhopper sięgnie nieba.

Miliarder zapowiedział, że mierząca 18 metrów wysokości i 9 metrów szerokości, testowa konstrukcja wykonana ze stali nierdzewnej, wzniesie się na wysokość 200 metrów już 12 sierpnia, a w ciągu następnych 2-3 miesięcy dosięgnie kosmosu. Na razie inżynierom SpaceX udało się osiągnąć wysokość ok. 20 metrów, więc jeszcze największe loty przed nimi.

Próby będą dalej prowadzone na prototypie znajdującym się na terenie ośrodka w teksańskim Boca Chica, ale niebawem rozpoczną się również na przylądku Canaveral na Florydzie. Trzeba tutaj podkreślić, że pierwszy prototyp jest bardziej zaawansowany, gdyż powstał szybciej, i to właśnie na nim prowadzone są bardziej kluczowe testy.

Reklama

SpaceX informuje, że zapowiadane testy wciąż będą odbywały się na jednym silniku Raptor, ale trzy będą już wykorzystywane w pierwszych eksperymentalnych lotach w kosmos. Docelowo pełnowymiarowa wersja statku Starship będzie posiadała ponad 40 silników, które będą niezbędne do odbywania lotów na Księżyc, Marsa i inne planety Układu Słonecznego.

Według wizji Elona Muska, Starship ma zabrać na swój pokład nawet 100 kosmicznych turystów i odbyć z nimi podróż na obce światy. Musk przewiduje też loty statkiem pomiędzy ziemskimi metropoliami. Ma to być najszybszy środek transportu, jaki stworzyła nasza cywilizacja w całej swojej historii. Pierwsza misja statku ma odbyć się w 2021 roku, a lądowanie na Księżycu z załogą w 2022 lub 2023 roku.

Źródło: GeekWeek.pl/SpaceX/Elon Musk/ Fot. Chris B-NSF/@NASASpaceflight

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy