Lotnictwo
Chiny zaprezentowały swój nowy solarny samolot na czas kataklizmów

Samoloty pasażerskie o napędzie elektrycznym i zasilane Słońcem to przyszłość lotnictwa. Na razie jest to bardziej ciekawostka niż rzeczywistość, ale takie maszyny już z powodzeniem sprawdzają się w nieco innych sytuacjach.

Poznajcie MOZI 2, czyli samolot zasilany promieniami Słońca. Został zaprojektowany i zbudowany przez inżynierów z chińskiej firmy OXAI Aircraft Co., którzy bazowali w swoich zamysłach konstruktorskich na doświadczeniu pozyskanym na przestrzeni lat badań nad podobnymi wynalazkami.

Maszyna dysponuje rozpiętością skrzydeł na poziomie 15 metrów i jest zasilana wyłącznie energią pozyskaną z akumulatorów, które zasilane są panelami solarnymi. Dzięki temu, już po 8 godzinach ładowania, MOZI 2 może wznieść się na wysokość 8000 metrów i pozostać w powietrzu przez nawet 12 godzin.

Inżynierowie z firmy OXAI Aircraft Co. chwalą się, że ich solarny samolot może wykonywać misje w trakcie nocy bez obawy o brak energii. Cel powstania maszyny jest strategiczny dla funkcjonowania kraju. W przyszłości, gdy wystąpią niespodziewane kataklizmy, a w ich skutku obszary kraju zostaną odcięte od źródła energii, solarny samolot będzie mógł wykonywać długie loty obserwacyjne i dostarczyć cenne dane o sytuacji.

MOZI 2 kilka dni temu odbył swój dziewiczy lot. Przedstawiciele firmy OXAI Aircraft Co. poinformowali, że test przebiegł w pełni pomyślnie. Teraz przed inżynierami pozostaje dalsze udoskonalanie maszyny, by ta ładowała akumulatory szybciej i mogła pozostać w powietrzu przez ponad jeden dzień. Szybki rozwój technologii fotowoltaicznych sprawia, że taki cel może zostać osiągnięty w ciągu kilku lat.

Źródło: GeekWeek.pl/OXAI Aircraft Co. / Fot. OXAI Aircraft Co.