Internet
Pierwszy w Polsce smartfon z 5G już w Play. Weź udział w testach sieci przyszłości

Huawei Mate 20 X 5G zadebiutował w naszym kraju na początku lipca, ale dopiero teraz pierwszy z operatorów zdecydował się go umieścić w swojej ofercie. Pewnie myślicie, po co komu taki smartfon, skoro nie ma sieci 5G.

I tu jest pies pogrzebany. Otóż chiński smartfon możecie nabyć w ramach abonamentu lub bez i włączyć się w testy sieci przyszłości np. w Toruniu, gdzie Play rozpoczął eksperymenty z 5G. Co ciekawe, partnerem operatora jest właśnie firma Huawei, które ostatnio cieszy się w Europie i w Ameryce złą sławą, a to za sprawą gigantycznej afery szpiegowskiej dla chińskiego rządu.

Już dziś do oferty PLAY trafiły najnowocześniejsze smartfony 5G, Huawei Mate 20 X 5G. Żaden operator w Polsce nie zdecydował się na podobny krok. Wprowadzenie pierwszego smartfona 5G do sprzedaży to kolejny etap wdrażania sieci piątej generacji przez PLAY. Smartfon Huawei Mate 20 X 5G będzie dostępny we wszystkich ofertach abonamentowych PLAY oraz w sprzedaży bez umowy. Zamówienia można składać w sklepie internetowym play.pl. Telefon można zamówić także w salonach Play, w tym przypadku, po zawarciu umowy w salonie, telefon zostanie przesłany na wskazany adres klienta z magazynu centralnego” - czytamy w oświadczeniu operatora.

Jak podaje Play, pilotaż rozpocznie się „od klastra 5 sektorów, przy wykorzystaniu routera Huawei 5G C-band CPE V1.0, wykorzystującego 100 MHz, w paśmie częstotliwości 3,5–3,6 GHz”. W pierwszej kolejności do testów sieci 5G zostaną zaproszeni najbardziej wymagający użytkownicy. Jeśli kupicie Huawei Mate 20 X 5G będziecie mogli postarać się o włączenie od testów. Telefon w sklepie kosztuje bez abonamentu 4299 złotych, natomiast w ramach abonamentu SOLO M koszt zakupu wyniesie 4169 złotych.

Sieć 5G READY jest już dostępna w 24% sieci PLAY, a do końca roku ten wskaźnik wzrośnie aż do 38%. Pilotaż w Toruniu to kolejny etap dynamicznego rozwoju infrastruktury, przygotowujący nas do pełnego wdrożenia technologii 5G. Bardzo cenimy sobie współpracę z naszym partnerem technologicznym Huawei, w realizacji tego ekscytującego przedsięwzięcia” - powiedział Michał Ziółkowski, Członek Zarządu Play ds. Technicznych.

Przy okazji budowy w naszym kraju sieci 5G. warto dodać, że na razie będą trwały tylko zamknięte testy. O komercyjnej usłudze będziemy mogli mówić za jakieś 2 lata. Tymczasem to właśnie smartfon od Huawei, czyli Mate 20 X będzie pierwszym w Polsce, z którego będzie można się z superszybką siecią 5G połączyć.

Źródło: GeekWeek.pl/Play / Fot. MaxPixel/Huawei