Astronomia
Zapomnijcie o lądujących rakietach SpaceX, Rocket Lab będzie je łapać helikopterami

Nowozelandzka firma, która prężnie rozwija się w amerykańskiej strefie przemysłu kosmicznego, pomyślnie wysyła w kosmos swoje elektryczne rakiety o nazwie Electron, a niebawem dokona kolejnego dużego postępu.

Już wszyscy zdążyliśmy przyzwyczaić się do widoku lądującej rakiety Falcon od SpaceX, chociaż ten manewr wciąż wygląda iście spektakularnie i jest najlepszym przykładem tego, że przemysł kosmiczny przeżywa swój renesans.

Głównym celem lądowania pierwszych stopni, jest pomysł ich ponownego wykorzystania. Recykling pierwszych stopni pozwala dokonać niesamowitych oszczędności na poziomie dziesiątek milionów dolarów oraz przyspieszyć starty kolejnych misji.

Wielkie osiągnięcia firmy Elona Muska niebawem jedną mogą zostać przyćmione przez plany przedstawicieli firmy Rocket Lab. Chcą oni, podobnie jak SpaceX, zacząć odzyskiwać elementy swoich rakiet, by obniżyć koszty misji kosmicznych i przez to stać się bardziej konkurencyjnymi na rynku.

Rocket Lab na razie nie planuje opanowania manewru lądowania rakietami, ale ich pomysł może stać się bardziej spektakularny w wykonaniu od SpaceX. Możemy też liczyć na mnóstwo emocji przy transmisjach na żywo z realizacji przedsięwzięcia, gdyż inżynierowie będą łapać sekcję napędową pierwszego stopnia za pomocą helikopterów.

Plan przewiduje, że po wykonaniu misji kosmicznej, rakieta Electron zacznie opadać w atmosferę na specjalnych spadochronach. Na wysokości kilku kilometrów ponad powierzchnią Ziemi rozpocznie się najbardziej ciekawa część, która będzie polegała na przejęciu jej za pomocą helikoptera, wyposażonego w specjalną linę. Jeśli uda się, rakieta zostanie dostarczona na statek, a następnie na ląd.

Rocekt Lab opublikował w sieci animację, dzięki której możemy zobaczyć, jak w praktyce będzie wyglądała realizacja tej ciekawej wizji. Nie będzie to proste zadanie, ale możemy być pewni, że ambitni inżynierowie w końcu opanują manewr, tak samo jak ludzie z SpaceX już dwa lata temu.

Źródło: GeekWeek.pl/Rocket Lab / Fot. Rocket Lab/SpaceX