Przyroda
Odkryto dziesiątki nowych, tajemniczych geoglifów na obszarze Nazca

W okolicach słynnego na cały świat płaskowyżu Nazca w Peru odkryto dziesiątki nowych geoglifów, które budzą jeszcze więcej emocji od dotychczas znanych nauce. Co niezwykłe, nowe formacje powstały 2,5 tysiąca lat temu.

Są one więc starsze od znanych do tej pory o blisko tysiąc lat. Naukowcy przeanalizowali linie i są pewni, że większość z postaci to wojownicy. Ich wykonanie przypisuje się głównie Indianom z preinkaskiej kultury Nazca, rozwijającej się w Peru w latach 200-700 n.e., ale wciąż nie ma na to niezbitych dowodów.

Tymczasem nowe mogli stworzyć ich przodkowie z ludu Paracas. Niektóre z formacji nie przypominają ziemskich istot, a sporo z nich budzi nawet lęk i przerażenie. Naukowcy sądzą, że rysunki przedstawiają wojowników, rytuały i elementy kultury dawnych ludów, jednak wśród mieszkańców Ameryki Południowej krąży również przekonanie, że zostały one stworzone na cześć przybyszów z kosmosu. Jako że są one widoczne tylko z lotu ptaka, ich zadaniem było witać obcych podczas lądowania w Nazca swoimi statkami kosmicznymi.

Pierwsze geoglify w 1994 roku znalazły się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Nowe formacje niebawem do nich dołączą. W odróżnieniu od rysunków z Nazca, nowo odkryte Paracas wykonane są na zboczach wzgórz.

Co ciekawe, nowe rysunki udało się odkryć wolontariuszom, którzy w ramach projektu GlobalXplorer, przy pomocy zdjęć satelitarnych i obrazów uzyskanych z dronów, przeczesywali obszary płaskowyżu Nazca w kwestii ich uszkodzeń spowodowanych przez m.in. ekologów z GreenPeace.

Ekipa archeologów z PUCP i pracowników departamentu restauracji w ministerstwie kultury Peru, pojawiła się w miejscu odkryć i wydobyła je częściowo na światło dzienne, dzięki czemu możecie je zobaczyć na powyższych zdjęciach.

Źródło: GeekWeek.pl/National Geographic / Fot. National Geographic