Mobile
Harmony OS, czyli wszystko na temat potężnego systemu operacyjnego od Huawei

Jakiś czas temu dowiedzieliśmy się, że w obliczu wojny handlowej ze Stanami Zjednoczonymi, chiński koncern postanowił się ubezpieczyć na wypadek utraty licencji na Androida i stworzył własny mobilny system operacyjny.

O problemach Huawei od końca ubiegłego roku pisaliśmy już wielokrotnie, więc nie będziemy się powtarzać, ale przypomnijmy krótko, że na skutek wielu różnych wydarzeń, koncern trafił na czarną listę handlową Stanów Zjednoczonych, przez co wiele amerykańskich firm musiało zakończyć z nim współpracę. Ostatecznie Donald Trump cofnął swoją decyzję, ale Chińczycy obawiając się podobnych sytuacji w przyszłości, postanowili mieć własną alternatywę dla systemu operacyjnego Android.

Jak się szybko okazało, prace nad nią trwają już od dłuższego czasu, co sugerować może, że producent spodziewał się amerykańskich sankcji. Jakiś czas temu w sieci zaczęły pojawiać się potencjalne nazwy tego rozwiązania, jak HongMeng OS, Ark OS, Oak OS i tym podobne, ale finalnie system trafił na rynek jako Harmony OS. Skąd ten pomysł, skoro nie pojawiał się w żadnych przeciekach? Sytuację postanowił wyjaśnić CEO Huawei:

„HongMeng w języku chińskim to coś w stylu otwierać ziemię, więc najbliższy angielski odpowiednik to Genesis, czyli początek. Zbyt trudno jednak wymówić Hongmeng po chińsku, dlatego nazwaliśmy go Harmony, żeby wprowadzić więcej pokoju na świecie” - twierdzi Yu Chengdong. Co jednak ciekawe, koncern zadeklarował, że wcale nie chce używać swojego systemu, chyba że zostanie do tego zmuszony - co więcej, część oficjeli Huawei twierdziła przed prezentacją, że nie jest on nawet dedykowany smartfonom.

A jak wygląda to naprawdę? Harmony OS to system open-source, który może zasilać zarówno smartfony, jak i wiele innych urządzeń, tj. Inteligentne głośniki, komputery, smartwatche, bezprzewodowe słuchawki, samochody czy tablety, co zostało potwierdzone na konferencji ujawniającej. Jak podaje Yu Chengdong, to system na każdy możliwy scenariusz, który wspiera każdą możliwą ilość RAMu i jest kompatybilny z aplikacjami HTML5, Linuxa i Androida, chociaż kwestie te wymagają jeszcze dopracowania.

Co więcej, Huawei wierzy, że gdyby tylko chciało, Harmony OS mogłoby stanowić realną alternatywę dla Androida, ale na razie nie będą tego testować i zostaną przy rozwiązaniu od Google. Nie zmienia to jednak faktu, że koncern ma w planach smartfon z tym OS na pokładzie i będzie to jeden z przedstawicieli rodziny Honor, a na rynku zadebiutował już również wyposażony w niego telewizor, czyli Honor Vision. Producent podkreśla również swoje oddanie kwestiom bezpieczeństwa, zapewniając, że Harmony OS może się pochwalić najwyższym poziomem zabezpieczeń wśród systemów operacyjnych.

Źródło: GeekWeek.pl/gizchina