Astronomia
Potężna czarna dziura w centrum naszej galaktyki stała się 75 razy jaśniejsza

Ten tajemniczy obiekt nazywany jest Sagittarius A* i spędza sen z powiek naukowców od lat. Niestety, niewiele o nim wiemy, a ostatnie zarejestrowane zjawiska z nim związane, coraz bardziej nas zaskakują swoją potęgą.

Czarna dziura oddalona jest od nas o ok. 25 tysięcy lat świetlnych i posiada masę 4,6 miliona razy większą od Słońca. Obiekty te pochłaniają niewyobrażalne ilości gazu i materii. To sprawia, że co jakiś czas zmienia się ich jasność. Jednak astronomowie, którzy obserwują ten obiekt w sercu Drogi Mlecznej nie spodziewali się dotychczas, jak może to być gwałtowne zjawisko. Kilka dni temu bowiem czarna dziura Sagittarius A* na zaledwie 2 godziny stała się aż 75 razy jaśniejsza niż zwykle.

Na początku naukowcy zbagatelizowali obserwację, gdyż uznali, że wzrost jasności związany jest z gwiazdą S0-2. Jednak po głębszych analizach okazało się, że najprawdopodobniej udało się zarejestrować w horyzoncie zdarzeń pochłonięcie olbrzymiej chmury wodoru. Astronomowie zamierzają jeszcze przyjrzeć się bliżej pozyskanym danym, by lepiej zrozumieć ten proces. Problem polega na tym, że to zjawisko zostało uznane za wyjątkowe. Po analizach może jednak okazać się, że jest czymś naturalnym, a my dotychczas nie zdawaliśmy sobie z tego faktu sprawy.

Tak czy inaczej, wzrost jasności Sagittarius A* o aż 75 razy niż zwykle, pokazuje nam, jak potężnymi i dynamicznymi obiektami są czarne dziury, a także jak wciąż mało o nich wiemy. Warto tutaj dodać, że nasza czarna dziura nie należy do największych we Wszechświecie. Wyobraźcie sobie, jakie zjawiska towarzyszą pochłanianiu materii przez tak niewiarygodnie wielkie obiekty znajdujące się w innych galaktykach, o których istnieniu nawet jeszcze nie wiemy.

Przy temacie czarnych dziur warto wspomnieć, że kilka miesięcy temu NASA opublikowała pierwszy w historii obraz tego obiektu, a właściwie horyzontu zdarzeń. Obraz powstał na bazie danych z projektu Event Horyzont Telescope i pokazuje nam potężną czarną dziurę znajdującą się w centrum galaktyki Messier 87. Ten niezwykły obraz możecie zobaczyć powyżej.

Źródło: GeekWeek.pl/Phys.org / Fot. NASA