Astronomia
Tak wygląda nasza planeta z pokładu indyjskiego lądownika księżycowego

Indyjska Agencja Kosmiczna poinformowała o pomyślnym przebiegu misji Chandrayaan-2 na Księżyc. Kraj ten ma wielkie aspiracje związane z kosmosem. Na razie są to misje badawcze, a później już załogowe.

Według planu ISRO, lądownik spocznie na powierzchni Księżyca 6 września i wraz z łazikiem, rozpoczną eksplorację tego obiektu. Naukowcy wybrali na miejsce lądowania okolice bieguna południowego Księżyca, pomiędzy kraterami Manzinus C i Simpelius N (ok. 70 stopni szerokości południowej selenograficznej). Łazik Pragyan, podczas swojej 14-dniowej misji, przejedzie kilkaset metrów po powierzchni naturalnego satelity naszej planety. Naukowcy zamierzają za jego pomocą wykonać tysiące zdjęć Księżyca i dokonać ważnych pomiarów.

Agencja opublikowała właśnie najnowsze obrazy kosmosu, wykonane z pokładu lądownika. Możemy na nich zobaczyć naszą piękną planetę z perspektywy orbity, a dokładnie Amerykę Północną, Ocean Spokojny i Karaiby. ISRO zapewnia, że we wrześniu na swoich profilach na serwisach społecznościowych będzie publikowała więcej fascynujących zdjęć powierzchni Księżyca. Tak więc możemy przygotować się na mnóstwo ciekawych atrakcji.

Indie coraz poważniej przygotowują się na pierwszy lot załogowy w kosmos, który może nastąpić w drugiej połowie lat 20. XXI wieku. Zanim do tego dojdzie, ISRO planuje już w 2022 roku wysłać na ziemską orbitę pierwszych astronautów. Ten rok nie został wybrany przypadkowo. Wówczas będzie miała miejsce 75. rocznica odzyskania niepodległości przez Indie. Jeśli wszystko odbędzie się zgodnie z planem, kraj ten dołączy do elity krajów świata, które wysłały swoich obywateli w kosmos.

Źródło: GeekWeek.pl/ISRO / Fot. ISRO