Roboty
Oto AlienGo, czyli najnowszy robo-pies prosto z Chin i wielki rywal SpotaMini

Chińscy inżynierowie za nic nie chcą pozostać w tyle za amerykańskimi, koreańskimi i japońskimi, w kwestiach rozwoju robotów do zadań specjalnych. Ich nowym dzieckiem jest AlienGo. Maszyna zachwyca zdolnościami.

W ubiegłym roku firma Unitree Robotics zaprezentowała w akcji swojego robota kroczącego o imieniu LaikaGo, a właściwie Łajka. Jak się domyślacie, otrzymał on je na cześć słynnego psa, który poleciał 3 listopada 1957 roku na orbitę okołoziemską w radzieckim satelicie Sputnik 2. Jeśli wierzyć Rosjanom, był to pierwszy pies umieszczony na ziemskiej orbicie.

Robo-zwierzak został przetestowany w różnych warunkach, był kopany, uderzany różnymi przedmiotami i musiał pokonać kilka przeszkód. Niedawno, Chińczycy pokusili się nawet o skopiowanie pomysłu ludzi z Boston Dynamics, którzy stworzyli zaprzęg ze swoich robotów do ciągnięcia ciężarówki. We wszystkich testach maszyny poradziły sobie wyśmienicie. Teraz firma poinformowała o budowie następcy LaikaGo, który stanie się mocną konkurencją dla słynnego robota o nazwie SpotMini od Boston Dynamics.

AlienGo, bo taką nazwę otrzymał, to maszyna dysponująca niesamowitymi możliwościami. Robot jest mniejszy i lżejszy od SpotaMini, ale nie ustępuje mu w systemie poruszania się w nawet najtrudniejszym terenie. Do tego może pracować na bateriach bez przerwy przez nawet 4 godziny. Na razie niewiele więcej o nim wiadomo. Na razie możecie zobaczyć go na krótkim materiale filmowym, który pojawił się na oficjalnym kanale firmy na YouTube.

Nie jest tutaj tajemnicą i nikogo nie powinien dziwić fakt, że inżynierowie przy projektowaniu i budowie AlienGo mocno inspirowali się właśnie SpotemMini od Boston Dynamics. Można nawet śmiało rzec, że go w dużej części skopiowali, ale to standard w Państwie Środka. Unitree Robotics jeszcze w tym roku zamierza zacząć sprzedawać swoje robo-psy na całym świecie.

Roboty LaikaGo można kupić za 45 tysięcy dolarów. Od jakiegoś czasu goszczą one na wszystkich największych imprezach technologicznych. Największym zainteresowaniem cieszą się jednak na uniwersytetach i ośrodkach badawczych, gdzie służą jako obiekty najróżniejszych testów.

Źródło: GeekWeek.pl/Unitree Robotics / Fot. Unitree Robotics