Ubrania zawierające grafen mogą być receptą na problem z komarami

Czyżby udało się znaleźć kolejne zastosowanie dla tego cudownego materiału przyszłości? Na to wygląda, bo naukowcy zaobserwowali, że komary w jego obecności zachowują się zupełnie inaczej, niż normalnie.

Grafen od dawna uznawany jest za supermateriał, który może zrewolucjonizować wiele branż, a według najnowszych badań jedną z nich jest produkcja odzieży specjalnego przeznaczenia, a mianowicie odstraszającej komary. Naukowcy z Brown University odkryli bowiem, że grafenowe ubrania stanowią dla komarów nie tylko barierę fizyczną, ale i zmieniają zachowanie owadów, blokując chemiczne sygnały wabiące krwiopijców.

Jak twierdzą: „Z grafenem, komary nie lądowały nawet na skórze - zdawały się ją po prostu ignorować. Zakładaliśmy, że materiał ten będzie dla komarów fizyczną barierą, ale kiedy zaczęliśmy testy okazało się, że chodzi również o chemiczną barierę, dzięki której komary nie wyczuwają naszej obecności. Podczas badań część chętnych miała skórę przykrywaną cienkim materiałem, a część materiałem kryjącym w sobie grafen - Ci drudzy nie mieli na ciele nawet jednego ugryzienia”.

Reklama

Trzeba jednak pamiętać, że tlenek grafenu mocno traci na skuteczności po zmoczeniu, a to przecież naturalne środowisko występowania komarów. Owady w takich okolicznościach były w stanie przebić się przez materiał z grafenem, dlatego naukowcy musieli sięgnąć po grafen ze zredukowaną ilością tlenu (rGO), który okazał się strzałem w dziesiątkę, zarówno na sucho, jak i na mokro. Niestety ten ma jednak swoje wady, a mianowicie nie przepuszcza powietrza, więc trudno sobie wyobrazić jego zastosowanie w specjalnej odzieży i tym samym komercjalizację.

Dlatego też badacze nie ustają w wysiłkach i następnym etapem ich prac będzie takie ustabilizowanie klasycznego grafenu, żeby zachowywał swoje właściwości po zmoczeniu. „Następny etap prac powinien przynieść nam pełnię korzyści wynikających z przepuszczania powietrza i ochrony przed ugryzieniami” - dodaje Robert Hurt z Brown University. Kiedy zatem możemy spodziewać się pierwszych ubrań z grafenem, które zabierzemy pod namiot? Trudno powiedzieć, ale jedno jest pewne, będziemy ich wypatrywać z niecierpliwością.

Źródło: GeekWeek.pl/

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy