Ekotechnologia
W Polsce powstanie jedna z największych elektrowni solarnych w całej Europie

Wygląda na to, że w końcu wykonamy duży krok w stronę popularyzacji w naszym kraju technologii odnawialnych źródeł energii, a wszystko za sprawą farmy fotowoltaicznej, która powstanie w wielkopolskiej gminie Przykona.

Mówimy tu o naprawdę ogromnej inwestycji, która powstanie w pobliżu miasta Turek, w ramach rewitalizacji gruntów zdegradowanych działalnością górniczą. Docelowo jej moc wyniesie 600 MW, czyli odpowiadać będzie za 3% energii wytwarzanej w naszym kraju w ramach odnawialnych źródeł energii. Tym samym będzie to największa elektrownia fotowoltaicznej w Polsce i jedna z największych w Europie, a za jej budowę odpowiadać będzie spółka Energia Przykona, którą wspomogą partnerzy z China Sinogy Electric Engineering i Strategic Swiss Partners AG. Chińska spółka zajmie się kwestiami budowy i dostarczeniem technologii, natomiast Szwajcarzy czuwać będą nad stroną finansową projektu.

Ten będzie realizowany w kilku etapach, a pierwszy obejmujący 320 hektarów, które pomieścić mają panele słoneczne generujące 200 MW mocy, powinien zostać ukończony do końca przyszłego roku. Co więcej, jeszcze w 2020 roku do klientów popłynie pierwszy prąd z paneli fotowoltaicznych. Jak twierdzi Jacek Rusiecki z Energia Przykona: - Są to grunty rolne niskiej klasy, zdegradowane, po kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Jednocześnie tereny te otoczone są infrastrukturą, która zapewnia możliwości przesyłu i wykorzystania produkowanego przez elektrownię z energii słonecznej prądu.

- Polska i Europa muszą wytwarzać coraz więcej energii ze źródeł odnawialnych, aby ograniczać emisję CO2. Elektrownie korzystające z energii słonecznej są ważnym elementem systemu energetycznego. Jak mało które sposoby wytwarzania prądu odpowiadają na wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi. Farma fotowoltaiczna produkuje czystą energię. W okresie letnim może wytwarzać jej więcej, odciążając elektrownie konwencjonalne. Te ostatnie mogą dzięki temu ograniczyć zużycie wody, potrzebnej do chłodzenia instalacji. Z symbiozy różnych technologii wytwarzania energii korzysta cały system i środowisko.

Źródło: GeekWeek.pl/tvp.pl