Technologia
W Warszawie ruszyła właśnie największa w Polsce testowa sieć technologii 5G

Od dłuższego czasu wszyscy czekamy na powszechny dostęp do sieci przyszłości 5G, a uruchomiona właśnie w stolicy pierwsza zaawansowana testowa sieć tego typu mocno przybliża nas do tego upragnionego celu.

Wczoraj informowaliśmy, że prezydent podpisał ustawę o rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, która powinna znacznie ułatwić stworzenie w naszym kraju infrastruktury potrzebnej dla 5G, a dziś dowiadujemy się, że Warszawa za sprawą Orange Polska i Ericssona już testuje sieć, generowaną przez 9 stacji bazowych na warszawskiej Ochocie i Powiślu, która pozwala ściągać dane z szybkością blisko 900 Mb/s.

Jak informuje biuro prasowe wspomnianego operatora, to pierwsze tak duże testy 5G w Polsce, sprawdzające najnowszą technologię w warunkach miejskich. Jak twierdzi Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska: - Dzisiaj jesteśmy o krok bliżej do uruchomienia polskiej sieci mobilnej piątej generacji. Technologicznie jesteśmy na to wyzwanie gotowi. Po przeszło dwóch latach testów w laboratoriach i terenie, uruchomiliśmy sieć działającą w stolicy. Do jej testowania zaprosimy naszych klientów, którym udostępnimy smartfony 5G, produkowane specjalnie dla Orange.

- Ericsson jest pionierem wprowadzenia technologii 5G na całym świecie. Teraz to nowoczesne rozwiązanie wdrożymy w samym sercu Warszawy. Współpraca z Orange Polska oraz nasze ciągłe inwestycje w Polsce przyczyniają się do wzrostu innowacji 5G, czyniąc Polskę jednym z wiodących krajów 5G w Europie - dodaje Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce.

Urządzenia tworzące testową sieć działają w oparciu o kanał 80 MHz w paśmie 3,4 - 3,6 GHz, który udostępnił Urząd Komunikacji Elektronicznej, bo to właśnie to pasmo posłużyć ma do uruchomienia sieci 5G w Polsce. Stacje bazowe zostały zaś rozmieszczone w taki sposób, aby możliwe było poruszanie się między nimi bez zrywania połączenia z 5G. Orange zapewnia, że zastosowane rozwiązania pozwalają na przesyłanie danych przez technologię 5G zintegrowaną ze światłowodową siecią szkieletową Orange, z którą wszystkie stacje bazowe są połączone łączem optycznym o przepustowości 10 Gb/s, co umożliwia pobieranie danych z prędkością nawet 1 Gb/s.

Źródło: GeekWeek.pl/biuroprasowe.orange.pl / Fot. biuroprasowe.orange.pl