Styl życia
Podczas Olimpiady w Tokio kibice będą się chłodzić… sztucznym śniegiem

Organizatorzy tej imprezy zdają sobie sprawę z faktu, jak dużym problemem może być pogoda, a w zasadzie wysokie temperatury, więc już szukają odpowiednich rozwiązań. Z pomocą przychodzi już najnowsza technologia.

Japończycy do przyszłorocznej Olimpiady w Tokio przygotowują się już od lat, starając się dopracować każdy szczegół i sięgając po najnowsze technologie, jak choćby nadawanie całej imprezy w rozdzielczości 8K. Niestety są też kwestie, na które nie mają wpływu (albo tak nam się jeszcze wydaje), a jedną z nich jest pogoda. Nie da się bowiem ukryć, że biorąc pod uwagę typowe warunki panujące w tym kraju w lipcu, kibice i sportowcy mogą mieć poważne problemy z zaaklimatyzowaniem się.

O czym mowa? O wilgotności na poziomie 80% i temperaturach na poziomie 35℃, które stanowią dla ludzkiego organizmu ogromne wyzwanie. Jeśli więc organizatorzy nie chcą mieć w szpitalach mnóstwa osób z udarem, muszą zadbać o odpowiednie rozwiązania i tym się właśnie zajmują. Słyszeliśmy już o kilku niekonwencjonalnych pomysłach, jak czapki w kształcie parasoli, które zapewniać mają cień czy maszyny do zamgławiania, a najnowszym jest... sztuczny śnieg, który miałby padać na kibiców na stadionach.

Jak donosi Japan Times, organizatorzy przeprowadzili już pierwsze testy na wybudowanej pod kątem igrzysk drodze wodnej Sea Forest Waterway w Tokyo Bay, która będzie gościć olimpijskich wioślarzy i kajakarzy. Niestety test nie zakończył się pełnym sukcesem, bo ochotnicy zgromadzeni na trybunach zostali zasypani blisko 300 kilogramami płatków sztucznego śniegu w ciągu minut, w efekcie czego zostali kompletnie przemoczeni, a co więcej podłoga zrobiła się niebezpieczna śliska. Co jednak najgorsze, temperatura w okolicy wcale nie spadła, o co przecież chodziło.

Przedstawiciel komitetu organizacyjnego, Takashi Okamura, przyznał w wypowiedzi dla BBC, że rezultaty były dalekie od spodziewanych, ale jednocześnie nie nazwał ich kompletną porażką, przyznając, że widzowie zostali odświeżeni, a nie bez znaczenia był także czynnik rozrywkowy sztucznego śniegu. Tak czy inaczej, komitet olimpijski nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie sztucznego śniegu, zapowiadając kolejne testy tego rozwiązania po jego usprawnieniu.

Źródło: GeekWeek.pl/BBC