Astronomia
Zobacz na filmie pierwszy od lat 70. lot polskiej rakiety z wybrzeża Bałtyku

Polski rząd i prywatne firmy zamierzają zbudować na wybrzeżu Morza Bałtyckiego pierwszy port kosmiczny, z którego będą startowały rakiety z misjami na niską orbitę okołoziemską. Za chwilę zobaczycie prototyp jednej z nich.

Niedawno mieliśmy okazję podziwiać piękne loty rakiety Bigos 4 od gdyńskiej firmy SpaceForest, a teraz Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa przeprowadził w pełni udany start i lot swojej rakiety o nazwie ILR-33 BURSZTYN z Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce. Jest to pierwsze tego typu wydarzenie w naszym kraju od czasu programu budowy i testów rakiet o nazwie Meteor, czyli od lat 70. ubiegłego wieku.

Co najważniejsze, rakieta jest pierwszą na świecie wykorzystującą nadtlenek wodoru o tak wysokim stężeniu (98%+). Docelowo pojazd będzie miał masę całkowitą ok. 200 kilogramów przy wysokości 4 metrów i średnicy ok. 23 centymetrów. Składać się będzie z dwóch rakiet bocznych na paliwo stałe oraz 2 członów głównych. Silnik główny rakiety będzie polskim silnikiem hybrydowym wykorzystującym H2O2. Odzyskanie ładunku będzie się odbywać przez odczepienie górnego członu rakiety drogą pirotechniczną, uruchomienie spadochronu hamującego na wysokości 50 kilometrów oraz spadochronu właściwego na wysokości 1 kilometra. Lądowanie odbędzie się przy prędkości ok. 8m/s.

Najnowszy lot ILR-33 BURSZTYN miał miejsce 10 września. W jego trakcie rakieta osiągnęła pułap na poziomie 23 kilometrów ponad powierzchnią Ziemi, a następnie jej głowica spadła do wód Morza Bałtyckiego, skąd została podjęta przez łodzie i samolot. Lot rakiety był na żywo śledzony przez operatorów, by zapewnić pełne bezpieczeństwo wokół poligonu, na plażach oraz wodach Bałtyku.

Instytut Lotnictwa ma teraz bardziej ambitne plany związane z rakietami. Kolejne wersje ILR-33 BURSZTYN mają zaowocować lotami w kosmos, a mianowicie nieco ponad 100 kilometrów ponad powierzchnię Ziemi. W tej chwili w Europie jest gigantyczne zapotrzebowanie na tego typu misje rakiet np. z urządzeniami badawczymi. Polacy chcą stać się na tym polu pionierami w środkowej części Starego Kontynentu.

Źródło: GeekWeek.pl/Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa / Fot. Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa