Styl życia
Powstanie pływające superwięzienie przyszłości, z którego nikt nie ucieknie

Przepełnione więzienia i częste z nich ucieczki to problem spędzający sen z powiek rządów coraz to większej ilości krajów. Niebawem tę sprawę rozwiążą mobilne superwięzienia przyszłości, które powstaną na akwenach.

Bardzo ciekawy projekt zaproponowali architekci z francuskiego studia Paryż-Belleville. Jest nim specjalny statek, na którego pokładzie znajdzie się duże więzienie. Chociaż pomysł przywodzi na myśl sceny z dystopijnych, filmowych wizji przyszłości, to jednak niebawem zostanie zrealizowany.

Jego atrybutem jest fakt, że nie będzie można z niego uciec, a przy tym groźni zwyrodnialcy będą skutecznie odizolowani od reszty społeczeństwa w celach, znajdujących się na statkach przemierzających światowe morza i oceany.

Powstanie pływające superwięzienie przyszłości, z którego nikt nie ucieknie. Fot. Paryż-Belleville.

Na jednym statku będzie dostępnych ok. 3300 cel dla więźniów. Mają być one ułożone w ośmiu blokach i w dwóch rzędach. Bloki mają mieć ok. 100 metrów wysokości i rozciągać się na aż 350 metrów. Każdy z rzędów będzie zamieszkiwany przez kobiety i mężczyzn. Zamieszkają oni w celach o powierzchni 9 metrów kwadratowych.

Statki-więzienia będą niemal w pełni samowystarczalne. Na ich pokładach znajdą się ogrody warzywne, mały park, spacerniak, siłownia, warsztaty oraz część przeznaczona dla strażników i obsługi. Kontakt z innymi statkami, w celu dostarczenia na ich pokłady żywności i wywozu z nich odpadów, ma odbywać się bardzo rzadko i, dla jeszcze większego bezpieczeństwa, być przeprowadzany przez małe autonomiczne lodzie.

Powstanie pływające superwięzienie przyszłości, z którego nikt nie ucieknie. Fot. Paryż-Belleville.

Pomysł więzienia, zaproponowany przez Paryż-Belleville, jest związany z oszustwami podatkowymi, do których doszło w słynnej aferze Panama Papers. W ramach tego procederu najbogatsi tego świata unikali płacenia podatków w swoich krajach. Pomysłodawcy nazwali swoją koncepcję Panama Papers Jail. Jakiś czas temu, rząd Francji zainteresował się tym projektem i być może niebawem ujrzymy statek-więzienie w pełnej krasie.

Źródło: GeekWeek.pl/Paryż-Belleville / Fot. Paryż-Belleville