Technologia
100 tysięcy twarzy ludzi, którzy nie istnieją. Zostali wygenerowani przez AI

Potęga sztucznej inteligencji coraz bardziej zachwyca i jednocześnie przeraża. Najnowszym osiągnięciem uczenia maszynowego jest tworzenie realistycznych twarzy ludzi, którzy nigdy nie istnieli i nie będą istnieli w rzeczywistości.

Twórcy serwisu icons8 udostępnili właśnie dla użytkowników globalnej sieci nową funkcję. Jest nią napędzana przez sztuczną inteligencję technologia tworzenia wizerunków osób, którzy nie istnieją, więc nikt nie rości sobie do nich praw intelektualnych. Dzięki temu graficy i redaktorzy serwisów mogą dowolnie wykorzystywać obrazy na własny użytek, również komercyjny.

Twórcy serwisu poszli jednak o krok dalej i umożliwili swoim wiernych użytkownikom nawet tworzenie fikcyjnych wizerunków. Wystarczy, że określimy wiek, płeć, kolor skóry i nastrój, a sztuczna inteligencja sama stworzy dla nas kilka propozycji twarzy. Możliwości AI serwisu zachwycają.

Pomysłodawcy chwalą się, że wygenerowane przez algorytmy fikcyjne twarze cechują się tak fotorealistyczną jakością, że ciężko je odróżnić od realnych obrazów. Tak naprawdę technologia ta raczkuje, więc aż strach pomyśleć, jak będzie wyglądało to za kilka lat, zwłaszcza, gdy wzbogacimy ją DeepFake.

Pomysł wykreowania sztucznych osób z pomocą AI i zmianę ich w prezenterów telewizyjnych, zamierza wykorzystać chińska telewizja Xinhua. Niedawno zaprezentowała ona fikcyjną postać kobiety i mężczyzny, którzy zapowiadali najważniejsze wiadomości ze świata w najróżniejszych językach. Możemy być pewni, że właśnie w tę stronę będą rozwijały się media internetowe.

Źródło: GeekWeek.pl/icons8 / Fot. icons8