Astronomia
Sonda Juno uwieczniła erupcje wulkaniczne na powierzchni Io, księżyca Jowisza

NASA opublikowała niesamowite zdjęcia wykonane przez sondę Juno, na których możemy zobaczyć potężne erupcje wulkaniczne na Io, na jednym z księżyców Jowisza. To kolejny dowód, że ten obiekt jest aktywny geologicznie.

Sonda uwieczniła te fascynujące zjawiska w dniu 21 grudnia 2018 roku, podczas swojego 17 bliskiego przelotu w pobliżu największej planety Układu Słonecznego. Erupcje na powierzchni jednego z czterech galileuszowych księżyców Jowisza co prawda nie są czymś nowym, ale to kolejne niezbite dowody na to, że obiekt ten wciąż jest aktywny geologicznie, więc może być miejscem, w którym panują odpowiednie warunki do powstania życia.

Erupcje wulkaniczne zostały zarejestrowane jednocześnie przez aż cztery kamery zainstalowane na pokładzie sondy Juno, a mianowicie były to: JunoCam, Jovian Infrared Auroral Mapper (JIRAM), Stellar Reerence Unit (SRU) i Ultraviolet Imaging Spectrograph (UVS). Obserwacje trwały ponad godzinę i skupiały się przede wszystkim na obszarach biegunowych księżyca.

Fot. NASA.

Astronomowie z NASA informują, że na zdjęciach możemy zobaczyć księżyc Io zanim wszedł w cień Jowisza. Jest on w połowie oświetlony, a na nim dobrze widoczna jest jasna plama widoczna tuż za terminatorem, czyli linią oddzielającą dzień od nocy. Najjaśniejszy punkt, jaki widzimy na zdjęciu Io, to sygnatura promieniowania związana z pasami radiacyjnymi Jowisza. Tymczasem inne jasne punkty to efekty aktywności kilku wulkanów znajdujących się na powierzchni.

Naukowcy nadzorujący misję Juno są szczęśliwi, że udało im się uwiecznić na zdjęciach i zebrać niezwykle cenne dane na temat aktywności geologicznej Io. To wspaniały prezent na Święta i na początek kolejnego pracowitego roku badań największej planety Układu Słonecznego i jej tajemniczych księżyców. „Wyraźne dojrzenie erupcji jest dla nas naprawdę fantastycznym prezentem noworocznym”.

Fot. NASA.

Wulkany na Io zostały odkryte przez sondę Voyager w 1979 roku. W trakcie najnowszej misji sondy Juno, naukowcy chcą zebrać jak najwięcej danych na temat Io i reszty największych księżyców Jowisza. Takie informacje pomogą nam zrozumieć historię powstania planety i reszty obiektów z nią związanych, a także poznać przeszłość budowy Układu Słonecznego.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA