Astronomia
Odkryto 20 nowych księżyców Saturna! Teraz możecie nadać im swoją nazwę

Władca Pierścieni teraz może poszczycić się posiadaniem większej ilości księżyców od Jowisza. Najprawdopodobniej, jest ich tam o wiele więcej, ale na razie w sumie te 82 księżyce w zupełności nam wystarczą.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna poprosiła fanów astronomii o pomoc w nadaniu ciekawych nazw nowym, małym światom Saturna (zobacz tutaj). Zostały one odkryte przez zespół Scotta Sheparda z Carnegie Institution for Science. W swoich obserwacjach pierścieni drugiej największej planety Układu Słonecznego, posłużył się teleskopem Subaru, który znajduje się na Hawajach. Co niezwykłe, aż 17 z 20 obiektów okrąża Saturna w kierunku przeciwnym do obrotu samej planety.

Trzy księżyce poruszają się na orbicie zgodnej z obrotem Saturna. Znajdują się bliżej planety i mają okres obiegu wynoszący około 2 lata. Pozostałym 18. okrążenie Saturna zajmuje ponad 3 lata. Astronomowie donoszą, że dwa księżyce znajdują się na orbicie o inklinacji 46 stopni i zostały zaliczone do grupy inuickiej, która powstała kiedyś prawdopodobnie na skutek rozpadu większego satelity.

Nowe księżyce, poruszające się po wstecznej orbicie względem swojej macierzystej planety, zostały wpisane do grupy nordyckiej. Ostatni odkryty satelita został wpisany do grupy galijskiej. Znajduje się na orbicie o inklinacji 36 stopni. Co ważne, znajduje się on trochę dalej od planety od innych księżyców, co czyni go nieco od nich wyjątkowym.

W ubiegłym roku, ten sam zespół odkrył nowe księżyce Jowisza. W sumie wykryto ich 12, więc obecnie największa planeta Układu Słonecznego ma już 79 takich obiektów. 11 księżyców zachowuje się zupełnie naturalnie. 9 z nich należy do grupy zewnętrznej, której obiekty poruszają się przeciwnie do kierunku wirowania samego Jowisza. 2 należą do bliższej grupy i okrążają macierzystą planetę zgodnie z kierunkiem jej wirowania.

Wszystkie obiekty są pozostałością po większych księżycach, które rozpadły się po kolizjach z planetoidami i kometami. Jest wielce prawdopodobnie, że niebawem uda się odkryć kolejne księżyce. Astronomowie zakładają, że będzie ich nawet 100, więc najciekawsze odkrycia znajdują się dopiero przed nami.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute / Fot. NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute