Astronomia
Indie opublikowały niesamowicie dokładne obrazy powierzchni Księżyca

Chociaż misja Chandrayaan-2, w ramach której na powierzchni Srebrnego Globu miał osiąść lądownik i łazik, zakończyła się niepowodzeniem, to jednak w trakcie lotu udało się wykonać spektakularne obrazy powierzchni.

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych właśnie opublikowała je w sieci. Warto je zobaczyć, bo to jedne z nielicznych tak dobrej jakości obrazów okolic bieguna południowego Księżyca, pomiędzy kraterami Manzinus C i Simpelius N. Występuje tam sporo ciekawych formacji, które godne są uwagi i wnikliwych badań. Cenna wiedza można pomóc w poznaniu historii tego obiektu.

Dlatego też w ramach misji Chandrayaan-2 na powierzchni miał osiąść lądownik Vikram i łazik Pragyan. Oba urządzenia wyposażono w najnowocześniejszy sprzęt do badań powierzchni tego obiektu. Indie chcą w przyszłości zająć się tam tematem kosmicznego górnictwa oraz zbudować pierwsze bazy. Nie będzie to proste zadanie, ale od czegoś trzeba przecież zacząć. Na razie kraj ten ma pod górkę.

Na obrazach możemy ujrzeć krater Bogusławskiego, który ma 14 kilometrów średnicy i sporo większe Jacksona, Korolewa, Mitry i Macha. Wybór miejsca na eksplorację nie był przypadkowy. Występują tam bowiem kratery, w których znajduje się lód wodny. To właśnie dzięki niemu będzie można nie tylko zapewnić przetrwanie pierwszym kolonizatorom, ale również pozyskać z wody życiodajny tlen i wodór, czyli paliwo.

ISRO wciąż próbuje nawiązać kontakt z lądownikiem, ale wszystko wskazuje na to, że misja została utracona bezpowrotnie. Indie zamierzają jednak zbudować kolejny lądownik i łazik, a następnie wysłać na Księżyc, by zrealizować swoje ambitne plany. Są one związane z ziemską orbitą, Księżycem i Marsem. Od jakiegoś czasu przygotowują się na pierwszy lot załogowy, który może nastąpić w drugiej połowie lat 20. XXI wieku.

Zanim do tego dojdzie, ISRO planuje już w 2022 roku wysłać na ziemską orbitę pierwszych astronautów. Ten rok nie został wybrany przypadkowo. Wówczas będzie miała miejsce 75. rocznica odzyskania niepodległości przez Indie. Jeśli wszystko odbędzie się zgodnie z planem, kraj ten dołączy do elity krajów świata, które wysłały swoich obywateli w kosmos. Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych ma już gotowy plan pierwszego lotu. W trakcie jego trwania, troje astronautów, dwóch mężczyzn i jedna kobieta, odbędą lot na orbitę, na wysokość ok. 400 kilometrów, w ważącej 3,7 tony kapsule noszącej nazwę Gaganyaan.

Źródło: GeekWeek.pl/ISRO / Fot. ISRO