Mobile
Huawei straci na wojnie handlowej ze Stanami Zjednoczonymi? Nic z tych rzeczy!

Chociaż chiński koncern wciąż znajduje się na amerykańskiej czarnej liście eksportowej, to wygląda na to, że nie ponosi z tego tytułu żadnych bolesnych strat. Przynajmniej tak wynika z najnowszych badań.

Wszyscy spodziewali się, że Huawei mocno straci na wojnie handlowej z USA, co zresztą potwierdzały kolejne zabiegi firmy, mające na celu zabezpieczenie się na wypadek zaostrzenia stosunków, jak choćby własny system operacyjny czy szukanie nowych partnerów dla rozwoju sieci 5G. Tymczasem z najnowszego raportu finansowego chińskiego koncernu wynika, że w ciągu trzech ostatnich kwartałów jego dochody wzrosły o 24,4% w stosunku do ubiegłego roku.

Między styczniem i wrześniem tego roku firma zanotowała dochód na poziomie 86,1 mld USD,  poprawiając przy okazji także sprzedaż smartfonów o 26% w stosunku do ubiegłego roku, co dało wynik 185 milionów egzemplarzy. Huawei twierdzi, że samo spodziewało się spadku rocznych dochodów o jakieś 10 mld USD, głównie dlatego, że Google nie może dłużej zaopatrywać go w swoje aktualizacje i aplikacje dla Androida, ale jak na razie nie odnotowało żadnych negatywnych skutków wojny handlowej.

Jak pisze firma przy okazji: - W biznesie konsumenckim Huawei wypracowało swojemu biznesowi smartfonowemu stabilną pozycję. Zanotowaliśmy również szybki rozwój w innych biznesach, jak PC, tablety, urządzenia typu wearable czy produkty smart audio. Firma zdaje sobie jednak sprawę z faktu, że taka sytuacja nie musi się wcale utrzymać i kryzys może przyjść niespodziewanie: - Nie znaczy to wcale, że przed nami nie ma żadnych trudności. Są i w ujęciu krótkoterminowym mogą wpłynąć na tempo naszego rozwoju.

Mówiąc krótko, Huawei dobrze wie, że nie może spać spokojnie, szczególnie że Amerykanie, a konkretniej administracja Donalda Trumpa, robią co tylko mogą, żeby w ich ślady poszły również inne kraje. Jakiś czas temu groźby zerwania umów dotyczących wymiany ważnych informacji usłyszały Wielka Brytania i Niemcy, jeśli zdecydują się na skorzystanie z technologii 5G od Huawei. Co prawda firmie udało się już podpisać ponad 60 umów dotyczących tej technologii na całym świecie, ale z pewnością mogłoby być ich dużo więcej.

Źródło: GeekWeek.pl/techspot