Technologia
Najbogatszy Polak zbuduje w Polsce prywatne kompaktowe reaktory jądrowe

To już pewne. W naszym kraju będziemy korzystali z energetyki jądrowej. Na początek będą to kompaktowe reaktory, który zbuduje polski chemiczny koncern Synthos. Należy on do najbogatszego Polaka, Michała Sołowowa.

Synthos podpisało porozumienie ws. współpracy z amerykańską-japońską firmą GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) na budowę w naszym kraju małych reaktorów jądrowych typu BWRX-300. Jest to w pełni bezpieczny system modułowy nowej generacji, który można rozbudowywać. Jego atrybutem jest niesamowita efektywność. Mały reaktor może bez problemu konkurować z technologiami pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. BWRX-300 będzie wymagał do 60 procent mniejszych kosztów kapitałowych na MW w porównaniu z innymi konstrukcjami SMR chłodzonymi wodą lub istniejącymi projektami dużych reaktorów jądrowych.

Przedstawiciele GE Hitachi Nuclear Energy informują, że reaktor BWRX-300 to jeden z najbardziej innowacyjnych tego typu urządzeń na świecie. Pierwsze systemy w naszym kraju będą mogły zostać wpięte do sieci energetycznej w 2028 roku. Na razie nie wiadomo, gdzie powstaną pierwsze reaktory, ale najprawdopodobniej będą to okolica Oświęcimia, gdzie znajdują się zakłady Synthosa.

Reaktor BWRX-300 to reaktor wodno-wrzący o mocy 300 MW z obiegiem naturalnym i pasywnym systemem chłodzenia, pracującym w oparciu o typ reaktora ESBWR. Urządzenie można rozbudowywać do mocy ponad 1500 MW. Co najważniejsze, BWRX posiada licencję amerykańskiej Komisji Energii Jądrowej. Firma GE Hitachi Nuclear Energy jest w trakcie budowy prototypu takiego reaktora. Tylko jeden jego moduł może zasilić w energię elektryczną 120-tysięczne miasto.

Schemat budowy modułowego reaktora jądrowego BWRX-300. Fot. GE Hitachi Nuclear Energy.

Małe reaktory modułowe mogą odegrać znaczącą rolę przy rozwiązywaniu stojących przed Polską wyzwań, związanych z modernizacją sektora energetycznego oraz osiągnięciem potrzebnego stopnia dekarbonizacji” - zapowiedział właściciel Synthosu, Michał Sołowow. „Modułowy reaktor BWRX to przełom technologiczny. Może stanowić konkurencję dla gazu oraz OZE. Według naszej oceny jest to idealne rozwiązanie dla dostaw energii przy jednoczesnej, zerowej emisji CO2” – powiedział John Ball, wiceprezes GE Hitachi.

Źródło: GeekWeek.pl/GE Hitachi Nuclear Energy/Synthos / Fot. GE Hitachi Nuclear Energy