Medycyna
Dwa z trzech szczepów wirusa polio całkowicie usunięte z naszej planety

Jak zapewnia Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), to kamień milowy na drodze do całkowitej eradykacji choroby z naszej planety. W projekt zaangażowanych jest wielu naukowców, w tym fundacja Billa i Melindy Gates.

I choć w dzisiejszych czasach coraz rzadziej spotykamy osoby dotknięte polio, czyli wirusem zapalenia rogów przednich rdzenia kręgowego lub jego skutkami, to tak naprawdę mamy do czynienia z poważną chorobą nękającą nasz gatunek od starożytności. Wystarczy spojrzeć choćby na egipskie malowidła i rzeźby, na których widać ludzi z wiotkimi kończynami oraz dzieci chodzące o lasce, czyli problemami typowymi dla tego schorzenia. Do XIX wieku występowała jednak sporadycznie i dopiero później mieliśmy do czynienia z prawdziwą pandemią na półkuli północnej.

Liczba zachorowań spadła po wynalezieniu skutecznych szczepionek w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku, a następnie w krajach wysoko rozwiniętych została niemal całkowicie wyeliminowana. Sytuacja ciągle wyglądała jednak kiepsko w mniej rozwiniętych krajach i do roku 1988, kiedy to ogłoszono Globalną Inicjatywę na rzecz Eradykacji Polio, choroba dotykała ponad 1000 dzieci dziennie. Od tego czasu zaszczepiono ponad 2,5 mld dzieci w blisko 200 krajach, co kosztowało ok. 11 mld USD, ale się opłaciło - w 2018 roku, czyli 30 lat później, odnotowano jedynie 33 przypadki zachorowań na całym świecie!

Teraz zaś światowa organizacja zdrowia poinformowała, że całkowicie pozbyliśmy się kolejnego z trzech szczepów wirusa wywołującego polio. Eradykacja WPV2 została ogłoszona jako pierwsza w 2015 roku, z ostatnim przypadkiem zachorowania w Indiach w 1999 roku, a teraz mamy losy tego szczepu podzielił również WPV3 - nie został odnotowany od 2012 roku i można śmiało powiedzieć, że całkowicie zniknął z naszej planety (poza kilkoma laboratoryjnymi próbkami). Został nam zatem jeszcze tylko jeden, a mianowicie WPV1, ale za kilka lat i z nim powinniśmy sobie poradzić.

Jak twierdzi David Salisbury z niezależnej komisji Global Commission for the Certification of Poliomyelitis Eradication: - Dokonaliśmy całkowitej eradykacji dzikiego poliowirusa typu 3. To ogromne osiągnięcie, które powinno zachęcić nas do dalszej walki i dać motywację do wykonania ostatniego kroku - eradykacji dzikiego poliowirusa typu 1.  Obecnie występuje on w niewielkich ilościach tylko w Pakistanie i Afganistanie, bo od 2016 roku nie mieliśmy żadnego przypadku zachorowania w Afryce i choć wydaje się, że jego eradykacja powinna nastąpić już wkrótce, to należy pamiętać o trudnościach wynikających z napiętej sytuacji politycznej w tych regionach.

Źródło: GeekWeek.pl/WHO