Astronomia
Na orbitę poleciał piekarnik. Astronauci będą piekli ciastka w kosmicznym domu

Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie wieje nudą. Każdego dnia dzieje się mnóstwo ciekawych rzeczy. Astronauci prowadzą tam wiele eksperymentów, które związane są z medycyną czy hodowlą zwierząt i roślin.

Dzięki badaniom powstają coraz to skuteczniejsze leki, nowe materiały i wydajniejsza elektronika. Ostatnimi czasy jednak coraz więcej uwagi astronauci poświęcają zadaniom związanym z programem powrotu na Księżyc i pierwszego lotu na Marsa. Najważniejszym aspektem eksperymentów jest stworzenie systemów podtrzymania życia na tych niegościnnych obiektach.

Amerykański rząd planuje powrócić na Księżyc i na nim już pozostać na stałe. Będzie to jedno z najbardziej karkołomnych wyzwań w historii ludzkości. Oznacza to, że do roku 2024 muszą powstać technologie, które umożliwią normalnie funkcjonowanie pierwszym kolonizatorom. Systemy takie testowane są już nie tylko na Ziemi, w laboratoriach NASA, ale również w przestrzeni kosmicznej, np. na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Od kilku lat astronauci, w warunkach mikrograwitacji, hodują rośliny w swoim kosmicznym ogródku. Nie są one może tak smaczne jak te, jakie możemy dostać w sklepach na Ziemi, ale posiadają identyczne składniki odżywcze, a to przecież najważniejsze, gdy w grę wchodzi przetrwanie poza Ziemią.

Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pojawił się piekarnik. Fot. NASA/Zero G Kitchen/DoubleTree by Hilton.

Niebawem załoga Stacji będzie mogła spróbować swoich sił w czymś zupełnie nowym, a mianowicie w pieczeniu ciasteczek. Na pokładzie statku towarowego Cygnus poleciał bowiem na orbitę pierwszy w historii piekarnik. Zadaniem astronautów będzie upieczenie piegusek, czyli popularnych ciasteczek z kawałkami czekolady. Dzięki temu eksperymentowi, naukowcy zamierzają sprawdzić, czy w stanie nieważkości można przygotowywać wypieki i czy są równie smacznie jak na Ziemi.

Ciasto najwyższej jakości dostarczyła NASA sieć hoteli Hilton. Jeśli cały eksperyment przebiegnie po myśli naukowców i astronautów, to możemy liczyć, że na statku kosmicznym zmierzającym na Księżyc i Marsa, znajdą się piekarniki, w których astronauci będą mogli przygotowywać sobie ciasta i dzięki temu umilić sobie długotrwałe podróże na te fascynujące obiekty.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA/Zero G Kitchen/DoubleTree by Hilton