Stretchable electronics tworzy innowacyjny zegarek, który będzie się przyklejać na rękę

Jeżeli macie już dość uwierających i niewygodnych zegarków albo zabierania ze sobą swojego smartfona nawet na trening biegowy, to mamy dla Was ciekawe rozwiązanie

Grupa naukowców pod wodzą profesora Deshenga Konga z Nanjing University opracowała właśnie stoper, który po prostu przykleja się do skóry. Takie interfejsy człowiek-maszyna nie są już bowiem domeną literatury i filmów science fiction, ale współczesną technologią, która coraz częściej trafia w nasze ręce, choć musi minąć jeszcze sporo czasu zanim trafi do mainstreamu. Tak czy inaczej, badacze podzielili się właśnie swoim nowym sukcesem, a mianowicie elastycznym niskonapięciowym urządzeniem emitującym światło, które jest bezpieczne dla ludzkiej skóry.

Reklama

Wyobraźcie sobie tylko, że następnym razem podczas treningu biegowego moglibyście kontrolować czas bez konieczności noszenia niewygodnej opaski/zegarka sportowego czy zabierania smartfona, wystarczyłby rzut oka na nadgarstek - taki właśnie cel mieli naukowcy, dlatego też wyświetlacz musiał być wystarczająco jasny, żeby dało się odczytać jego wskazania na zewnątrz przy słonecznej pogodzie. I choć elektroniczne naklejki są już w użyciu od jakiegoś czasu, to do tej pory wyświetlacze typu Alternating-Current Electroluminescent (ACEL) pracowały przy zbyt wysokich napięciach, by bezpiecznie nosić je na ciele.

Dopiero zespół profesora Konga opracował metodę, dzięki której udało się znacznie obniżyć to napięcie, zwiększając tym samym bezpieczeństwo użytkowników. Było to możliwe przez zastosowanie warstwy elektroluminescencyjnej, składającej się z emitujących światło mikrocząstek, umieszczonej w elastycznym materiale dielektrycznym między dwiema elastycznymi srebrnymi elektrodami. Dielektryk jest tu jednak wykonany z ceramicznych nanocząstek wklejonych w gumowy polimer, które mają właściwości koncentrujące pole elektryczne na luminoforze, sprawiając, że świeci jaśniej przy dużo niższych napięciach. Czterocyfrowe naklejki były już testowane na pierwszych ochotnikach w warunkach zewnętrznych, którzy potwierdzają duży potencjał rozwiązania, więc czekamy na kolejne kroki.

Źródło: GeekWeek.pl/American Chemical Society

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy