Internet
5G już jest, więc Chiny oficjalnie rozpoczęły prace nad technologią 6G

Chociaż o sieci 5G mówi się od kilku lat, to jednak dopiero w tym roku na rynku pojawią się urządzenia mobilne, które pozwolą wykorzystać potencjał tej technologii. Tymczasem niektórzy już zaczynają myśleć o dalszej przyszłości.

Większość z nas wciąż na co dzień korzysta z sieci 4G, i wcale na to nie narzekamy. Świat zmienia się jednak z każdym rokiem, a postęp technologiczny wymusza tworzenie wizji przyszłości już teraz. Ogromne możliwości płynące z sieci 5G już na dobre wykorzystuje się w w Azji, a przede wszystkim w Korei Południowej i Chinach, ale tamtejsze rządy nie zamierzają spocząć na laurach.

Teraz dochodzą do nas wieści, że chińskie instytucje państwowe, laboratoria, uniwersytety i korporacje, wspólnie rozpoczęły prace nad siecią przyszłości 6G. Władze tym razem chcą zdetronizować Koreę. Wszystko wskazuje na to, że nie są to tylko przechwałki. W projekt ma być bowiem zaangażowanych tysiące naukowców i inżynierów na co dzień zaangażowanych w rozwój sieci 5G.

Rząd nie ukrywa, że 6G to przyszłość, która nie do poznania odmieni cały nasz świat. Na razie nikt nie wie, jak będzie docelowo wyglądała, ale pierwsze wizje wskazują, że gdy powstanie, będzie czymś w rodzaju globalnej świadomości. Według planu, wdrożenie 6G ma nastąpić po roku 2030. Wówczas na rynku pojawią się już w pełni autonomiczne samochody, inteligentne roboty, interfejsy mózg-komputer i pierwsze funkcjonalne komputery kwantowe.

Sieć przyszłości na stałe połączy ludzkie mózgi z superszybkimi komputerami, robotami czy chmurami obliczeniowymi. Nasze zdolności umysłowe wzrosną niewyobrażalnie, będziemy mogli łączyć się ze wszystkimi ludzki i mieć dostęp do praktycznie nieograniczonej wiedzy. Sieć 6G powinna podołać przyszłej rzeczywistości świata i pozwolić na jego jeszcze szybszy rozwój. Będzie ona narzędziem komunikacji, którego potęgi jeszcze nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Zatem, ten kto pierwszy ją wdroży, będzie rządził światem.

Chiński rząd zakłada, że pierwsze podwaliny do budowy sieci 6G powstaną ok. roku 2026, a jej komercjalizacja po roku 2030. Wówczas prędkość transmisji danych ma być ponad 150 razy wyższa od pierwszych modemów 5G i 2000 razy wyższa od wykorzystywanej przez nas w większości sieć 4G. Mówimy tutaj więc o transmisji danych na poziomie nawet 1Tb/s.

Wróćmy jednak do rzeczywistości. W Polsce pierwsze testy sieci 5G w kilku miastach mamy już za sobą, a w kolejnych trwają lub niebawem się rozpoczną. Pierwsza sieć zacznie funkcjonować ok. 2022 roku i będzie kosztować co najmniej 20 miliardów złotych. Na pierwszy ogień pójdzie 20 największych miast, w tym wszystkie miasta wojewódzkie, a także Koszalin i Częstochowa. W ciągu kilku kolejnych lat do sieci wpięte zostaną wszystkie autostrady, a następnie najważniejsze drogi ekspresowe.

Źródło: GeekWeek.pl/CNBC / Fot. MaxPixel