Internet
Ministerstwo Cyfryzacji w końcu zadba o sieciowe bezpieczeństwo dzieci i młodzieży

Współczesny Internet niesie ze sobą wiele dobrego i jest prawdziwą skarbnicą wiedzy, ale nie da się ukryć, że ma też ciemniejszą stronę, szczególnie niebezpieczną dla najmłodszych użytkowników.

Ministerstwo Cyfryzacji chce zatem chronić tę grupę odbiorców i w tym celu do życia powołana zostanie grupa robocza ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie, do której mogą dołączyć przedstawiciele mediów, portali internetowych, instytucji publicznych, przedsiębiorstw, ośrodków akademickich i organizacji pozarządowych. To niejako kontynuacja działań zapoczątkowanych Deklaracją Współpracy na rzecz Bezpieczeństwa Dzieci w Sieci, którą podpisali minister cyfryzacji, minister edukacji narodowej, rzecznik praw dziecka, przedstawiciele instytucji państwowych, mediów, portali internetowych i operatorów telekomunikacyjnych.

Na czym skupi się nowa grupa? Na wypracowaniu rozwiązań w kwestii bezpiecznego dostępu do internetu dla najmłodszych użytkowników, którzy są szczególnie zagrożeni przez treści obrazujące przemoc, obrażenia fizyczne bądź śmierć, nawołujące do samookolaczeń, samobójstw, zachowań szkodliwych dla zdrowia, dyskryminacyjne, promujące wrogość i nienawiść, pornograficzne dostępne bez żadnego ostrzeżenia, fake newsy czy patostreamy, czyli relacje na żywo prezentujące zachowania określane i postrzegane jako patologiczne. 

Jak bowiem informuje Julia Piechna, autorka poradnika Szkodliwe treści w internecie. Nie akceptuję, reaguję!: - Jeszcze kilka lat temu nikt nie mówił o fake newsach, patostreamach czy internetowych challengeach. To dowód na to jak dynamicznie zmienia się nie tylko sam internet, ale i sposoby korzystania z sieci. W internecie wciąż pojawiają się nowe trendy, inne możliwości, a za tym kolejne wyzwania, niebezpieczne zachowania i nowe materiały, które powstają po to, by szkodzić. W podobnym tonie wypowiadają się też lekarzy psychiatrzy, którzy ostrzegają, że szkodliwe treści mają bardzo negatywny wpływ na młodych ludzi, bo oglądając np. patostreamy dostają oni sygnał, że to dobry sposób na zyskanie popularności.

Mówiąc krótko, trzeba działać, a chęć przystąpienia do grupy można zgłosić poprzez wysłanie do jutra, tj. 8 listopada, specjalnego wniosku na adres sekretariat.GP@mc.gov.pl. W tym powinny się znaleźć imię i nazwisko, stanowisko, nazwa reprezentowanego podmiotu, numer telefonu do kontaktu, adres email, obszar, którym w ramach prac chcielibyśmy się zająć, krótki opis doświadczenia zawodowego. Ministerstwo cyfryzacji zastrzega sobie jednak możliwość kontaktu tylko z wybranymi kandydatami, ustalając skład grupy na podstawie szerokiego spektrum interesariuszy, reprezentatywności środowisk i kompetencji kandydatów.

Źródło: GeekWeek.pl/gov.pl