Ekotechnologia
Startup wspierany przez Billa Gatesa rewolucjonizuje ekologiczną energetykę

Technologie pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych rozwijają się w niesamowitym tempie. Możemy być pewni, że za kilka lat ludzkość będzie już posiadała w pełni ekologiczne źródła energii, które zastąpią paliwa kopalne.

Dochodzą do nas wspaniałe wieści ze startapu o nazwie Heliogen. Młodzi inżynierowie od jakiegoś czasu wspierani są finansowo przez Billa Gatesa. Współzałożyciel Microsoftu dostrzegł w tym projekcie ogromny potencjał, który wniesie do świata energetyki wiele dobrego. Najbogatszy obecnie człowiek na świecie nie pomylił się. Heliogen osiągnął właśnie przełom w dziedzinie wykorzystania energii słonecznej na skalę przemysłową.

Najważniejszym elementem technologii opracowanej przez Amerykanów jest sztuczna inteligencja. To dzięki niej systemy sterowania potrafią perfekcyjnie ustawić sieć specjalnych luster w kierunku Słońca, a następnie odbić i skupić strumień światła w jednym punkcie na wieży. Potężny strumień osiąga temperaturę powyżej 1000 stopni Celsjusza, tworząc tzw. piec słoneczny. Oznacza to, że przemysł ciężki z pomocą tej technologii może raz na zawsze zrezygnować z paliw kopalnych i przyczynić się do znaczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Bill Gates podkreślił, że Heliogen jest w tej chwili jedyną firmą na świecie, która posiada taką technologię i może ją szybko skomercjalizować. Na świecie przemysł ciężki odpowiada za 1/5 emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Firma wspierana przez Gatesa ma odmienić na lepsze tę smutną rzeczywistość. Projekt rozwijany w inkubatorze Idealab jest pierwszym, który powstał z myślą właśnie o przemyśle ciężkim. Inne technologie OZE, obecne na światowych rynkach, są daleko do tyłu w porównaniu do efektywności systemu opracowanego przez Heliogen.

Bill Gross, twórca Heliogen zapowiedział, że jego innowacyjna technologia może przyczynić się do rozwoju w pełni ekologicznych pojazdów napędzanych ogniwami wodorowymi. Temperatury osiągane w piecach słonecznych będą mogły nie tylko efektywnie, ale również tanio produkować to obecnie drogie paliwo na masową skalę.

Stworzyliśmy technologię, która może pobić ceny paliw kopalnych, a jednocześnie nie zwiększyć emisji CO2 do atmosfery. Widzę jej zastosowanie m.in. w przemyśle cementowym, który obecnie odpowiada za 7 procent globalnej emisji dwutlenku węgla. Nasza technologia może też przyspieszyć produkcję zielonego wodoru” – powiedział Bill Gross, twórca i dyrektor wykonawczy Heliogen.

Źródło: GeekWeek.pl/Heliogen/CNN / Fot. Heliogen