Technologia
Komercyjne 5G w Polsce stanie się faktem już na początku przyszłego roku

Takie wspaniałe wieści podał właśnie Play. Od jakiegoś czasu polscy operatorzy testują tę technologię w różnych miastach, ale wszystko wskazuje na to, że będziemy mogli z niej korzystać znacznie szybciej, niż się wydawało.

Jest tylko jedno ale. Tak naprawdę na początek będzie to jedynie nakładka na działające już sieci 4G/LTE. Możemy oczekiwać znacznie stabilniejszych połączeń i wyższych prędkości wysyłania i pobierania danych, ale do prawdziwych możliwości technologii 5G jeszcze daleko.

Play jednak ma swoją wizję, podobnie jak to było ze słynnym hasłem „5G Ready”. Pierwsi użytkownicy z Trójmiasta mają zacząć korzystać z sieci przyszłości już za kilka miesięcy, przynajmniej tak czytamy na łamach Wyborcza.pl. Podobno operator złożył wniosek o to do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Play ma posiadać w Gdańsku, Sopocie i Gdyni łącznie 101 stacji bazowych. To bardzo dużo.

5G będzie działać w Trójmieście na częstotliwości 2100 MHz, czyli tej, na której obecnie funkcjonuje 4G/LTE. W efekcie tego, z globalną siecią będzie można łączyć się znacznie wolniej, niż w przypadku prawdziwej infrastruktury od 5G, ale nie ma tego złego, co by firmie na dobre nie wyszło. Nie dość, że ogłosi się pierwszą, która w Polsce takową zaoferuje, to jeszcze nie będzie musiała brać na razie udziału w aukcjach na częstotliwości 3400-3800 MHz.

Mają być one przydzielane przez rząd w połowie przyszłego roku, a pierwsi operatorzy mają zaoferować 5G Polakom na początku 2021 roku, tymczasem Play w sprytny sposób to obejdzie i uczyni to już za kilka miesięcy. Sieć 5G ma kosztować co najmniej 20 miliardów złotych. Na pierwszy ogień pójdzie 20 największych miast, w tym wszystkie miasta wojewódzkie, a także Koszalin i Częstochowa. W ciągu kilku kolejnych lat do sieci wpięte zostaną wszystkie autostrady, a następnie najważniejsze drogi ekspresowe.

Źródło: GeekWeek.pl/Wyborcza.pl/Play / Fot. MaxPixel