Technologia
Moskiewskie krowy kochają technologię i na co dzień relaksują się w headsetach VR

Jak się za chwilę przekonacie, zastosowań wirtualnej rzeczywistości jest dużo więcej niż można się było spodziewać i co ciekawe VR nie musi służyć jedynie człowiekowi, bo cenią go sobie również… krowy.

Kiedy pierwsze gogle wirtualnej rzeczywistości trafiały na rynek, ich twórcy zapowiadali, że przyniosą prawdziwy przełom w wielu dziedzinach, ale przede wszystkim zyskają na nich gry wideo. Ostatecznie tak się nie stało, bo VR nie do końca trafiło do graczy i deweloperzy postanowili nie inwestować w nie dodatkowych środków - co prawda jest jeszcze szansa na zmianę trendu, choćby za sprawą zapowiedzianego na przyszły rok Half-Life: Alyx od Valve, ale wcale nie ma gwarancji, że się to uda.

Co ciekawe, całkiem dobrze radzą sobie jednak w medycynie czy handlu nieruchomościami, a najnowsze wieści prosto z Rosji sugerują, że mogą zrewolucjonizować także rolnictwo. A mówiąc całkiem serio moskiewscy rolnicy postanowili przeprowadzić eksperyment z udziałem krów, żeby przekonać się, czy odpowiednie obrazy w wirtualnej rzeczywistości są w stanie poprawić nastrój ich bydła. W tym celu podjęli się współpracy z deweloperami VR i weterynarzami, żeby stworzyć oprogramowanie symulujące letnią łąkę, które będzie przekonujące dla zwierząt. 

Rezultaty okazały się być całkiem obiecujące, bo krowy faktycznie wydawały się lepiej zachowywać i przejawiały mniej niespokojnych zachowań. To jednak dopiero pierwszy krok, bo rolnicy chcą następnie sprawdzić, czy długotrwałe działanie headsetów VR jest w stanie wpłynąć na ilość mleka produkowanego przez krowy. Niestety nie wiemy, na kiedy planują testy, ale kiedy tylko pojawią się nowe wieści w temacie, z pewnością Was o tym poinformujemy.

Oczywiście można się spierać o etyczność tego eksperymentu, ale dopóki mówimy o poprawie jakości życia zwierząt hodowlanych, większość osób pewnie nie będzie miała nic przeciwko. Szczególnie że większość bydła nie żyje w najlepszych warunkach, a tu rolnicy starają się poprawić ich samopoczucie, nawet jeśli mają z tyłu głowy własny cel, czyli większe zyski z produkcji mleka. Poza tym, eksperyment był też w pewnym sensie pouczający, bo okazało się, że wirtualna rzeczywistość działa nie tylko na ludzi, ale i na zwierzęta. 

Źródło: GeekWeek.pl/techspot